Contested landscapes of belonging at the Turkish-Syrian border: the (re) making of Antakya and Defne
Türkiye-Suriye sınırında aidiyetin tartışmalı payzajlari: Antakya ve Defne'nin (yeniden) yapılışı Türkiye'de
  1. Tez No: 701559
  2. Yazar: JOSE RAFAEL MEDEIROS COELHO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARİA PİLAR MİLAGROS GARCİA, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEM BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye'de 2012 yılında yürürlüğe giren, yerel yönetimleri ve büyükşehir belediyelerini düzenleyen 6360 sayılı kanun, Hatay sınırları içerisinde oluşturulan Defne ilçesinde Arap Alevi ve Arap Hıristiyan nüfusunun günlük yaşamlarında yerel ve ulusal aidiyet söylemlerinin meşruiyetine ilişkin yeni kentsel sorunların ortaya çıkmasını tetiklemiştir. Defne, Antakya'dan birkaç ana merkezi mahalle ve köyden oluşan, etnik ve dini olarak ayrılmış yeni bir ilçe olarak ortaya çıkmıştır. Bu etnografik vaka çalışması, kendilerini Antakya'nın yerli halkı olarak tanımlayan Alevi ve Hıristiyan Arap topluluklarından insanların Defne'ye nasıl ve neden yerleştirildiğini incelemek için Defne'nin ve Antakya'sı (yeniden) yapılışına odaklanmaktadır. Ayrıca bu yerli toplulukların, belediye idaresinden ve merkezi hükümetten asıl paydaşların Antakya'nın kültürel mirası üzerinde nasıl rekabet ettiklerini göstermeyi amaçlanmıştır. 2018-2020 yılları arasında katılımcı-gözlemci metoduyla, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler, peyzaj analiz yöntemleri gibi farklı nitel yaklaşımları harmanlayan etnografik bir saha çalışması yürütülmüştür. Veri analizinin sonucu göstermektedir ki Defne, Antakya'nın aksine yeni bir sosyal-mekânsal kategori olarak ortaya çıkmıştır. Defne'nin ortaya çıkışı farklılık göstergesi, Hatay'ın etno-mehzepsel peyzajında Sünniler ve Sünni olmayanlar arasında bir ayrım olarak zuhur etmiştir. Bununla birlikte, Arap Alevilerinin Defne'yi siyasi ve toplumsal katılım için yeni bir sembolik kamusal alana dönüştürerek yerel kimliklerini müzakere ve yeniden talep ettikleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the new metropolitan municipality system (Law No. 6360) Hatay, a multicultural province located at the Turkish-Syrian border, has undergone major cartographic changes. During this process, Defne has been crafted out of Antakya city as an ethnically and religiously segregated district. In this ethnographic study, I analyze the sociopolitical implications of this process. I examine how and why the Alawite and Christian Arab communities that identify themselves as indigenous peoples of Antakya have found themselves in the newly mapped Defne. I demonstrate how and through what spatial and identity practices these indigenous communities and key political stakeholders compete over the cultural heritage of Hatay and Antakya. Doing so, I aim to reveal the power relations behind the new cartography for Hatay while witnessing and documenting Antakya's (re)make and Defne's metamorphosis into the built and imaginary landscapes of the nation at the Turkish-Syrian border. My research has shown that Defne, now with its non-Sunni population, stands as a sign of difference and segregation in Hatay's new ethno-sectarian landscape, in contrast to Antakya, which has been Sunnified due to recent official districting practices. Nonetheless, the very same place (Defne) has proven to be a new public sphere for Hatay's Arab Alawites to negotiate their local identity by appropriating its space for political and communal engagements.