Havayolu pilotlarının tüketim pratikleriyle sosyalleşmesi: Moda ve yaşam tarzı
Socialization through consumption practices of the airline pilots: Fashion and lifestyle
- Tez No: 701558
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Çalışma dahilinde havayolu pilotlarının moda ve yaşam tarzı tüketimleri çerçevesinde bulundukları sosyal grup içerisindeki tüketim paternleri sosyalleşme bağlamı içerisinde araştırılmıştır. Tüketici kültürü teorisi alanına bir katkı olarak mesleki grupların tüketimlerine dair gerçekleştirilen ilk nitel çalışma olma özelliğini çalışan çalışma dahilinde çoğunluğu Türkiye'de yaşayan ve hali hazırda bir havayolu şirketinde yaşayan havayolu pilotlarının katıldığı bir araştırma ile mesleğe katılım süreçleri, mesleki kimlik, kimliğin tüketim araçları ve tüketim mekanları çerçevesinde göstergeleşmesi, grup kimliğinin moda ve yaşam tarzı pratikleri çerçevesinde gelişimi ile boş- serbest zaman algıları ve pratiklerinin havayolu pilotlarının sosyalleşme edimleri üzerindeki etkileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the consumption patterns in the social group of airline pilots are located were analyzed within the framework of their fashion and lifestyle consumption practices in the context of socialization. As a contribution to the field of consumer culture theory, it is the first qualitative study conducted on the consumption of professional groups. The study focuses on the active airline pilots in Turkey (country of residence to the majority of those who have participated to the research) who are currently working in an airline company involving the key issues of professional origin, identity and identification processes within the framework of consumption tools and consumption spaces, group identity and the effects of leisure time perceptions within practices on the socialization.