Parkinson hastalarında telerehabilitasyon tabanlı egzersiz eğitimlerinin yürüme ve denge üzerine etkileri
The effects of telerehabilitation-based exercise training on gait and balance in parkinson's patients
- Tez No: 701563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ERSÖZ HÜSEYİNSİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın amacı Parkinson hastalarında telerehabilitasyon tabanlı Lee Silverman Voice Treatment-BIG(LSVT-BIG) protokolü ile telerehabilitasyon tabanlı denge ve mobilite egzersizlerinin etkilerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya Parkinson Hastalığı (PH) tanısı almış, Hoehn-Yahr Evre 1-3 olan 32 olgu alındı. Olgular telerehabilitasyon tabanlı LSVT BIG (Grup 1) ve telerehabilitasyon tabanlı denge ve mobilite egzersizleri (Grup 2) olarak iki gruba ayrıldı. Egzersizler iki grupta da haftanın 4 günü, günde 60 dakika, 4 hafta fizyoterapist eşliğinde çevrimiçi video konferans yöntemi ile uygulandı. Olgular tedaviden önce ve sonra değerlendirildi. Postüral kontrol Biodex Denge Sistemi ile, yürüme parametreleri Kinovea Yazılımı ile, dinamik denge Mini Best Test ile, fonksiyonel mobilite Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) ile, hareket performansı Beş Kez Otur Kalk Testi (BKOKT) ile, denge güveni Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği (AÖDGÖ) Kısa Formu ile, aktivite durumları Parkinson Aktivite Ölçeği (PAÖ) ile, yaşam kalitesi Parkinson Hastalığı Yaşam Kalitesi Anketi ile değerlendirildi. Tedavi öncesinde, gruplar sosyodemografik ve klinik özellikler bakımından istatistiksel olarak benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the effects of telerehabilitation-based Lee Silverman Voice Treatment-BIG(LSVT-BIG) protocol and telerehabilitation-based balance and mobility exercises in Parkinson's patients. 32 patients diagnosed with Parkinson's Disease (PD) and Hoehn-Yahr stage 1-3 were included in the study. The cases were divided into two groups as telerehabilitation-based LSVT BIG (Group 1) and telerehabilitation-based balance and mobility exercises (Group 2). Exercises were performed in both groups for 60 minutes a day, 4 days a week, for 4 weeks with online video conferencing in the presence of a physiotherapist. The cases were evaluated before and after the treatment. Postural control with the Biodex Balance System, gait parameters with the Kinovea Software, dynamic balance with the Mini Best Test, functional mobility with the Timed Up and Go Test (TUG), movement performance with the Five Times Sit and Stand Test (FTSTS), balance confidence with Activity-Specific Balance Confidence Scale (ABC) Short Form, activity status with the Parkinson's Activity Scale (PAS), and quality of life with the Parkinson's Disease Quality of Life Questionnaire were assessed. Before treatment, the groups were statistically similar in terms of sociodemographic and clinical characteristics (p>0.05).