Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran tip 2 diyabetik hastaların diyabet öz yönetiminin değerlendirilmesi
Assessment of diabetes self-management of type 2 diabetic patients who admitted to Muğla Training and Research Hospital Internal Medicine Outpatient Clinic
- Tez No: 701592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NEŞE YENİÇERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bulgular: Bu çalışmada Tip 2 diyabetik hastalarının diyabet öz yönetimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız, kesitsel bir çalışma olarak planlanmış olup Mart-Nisan 2021 tarihleri arasında, Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine başvuran 377 Tip 2 Diyabet tanılı hasta üzerinde, katılımcılarla birebir anket uygulaması ile veri toplanarak yapılmıştır. Diyabete yönelik değerlendirmenin yapılması amacıyla araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan sosyodemografik form ve Tip 2 diyabetli kişilerde diyabet öz yönetim ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate diabetes self-management in type 2 diabetic patients. Materials and Methods: Our research was planned as a cross-sectional study. Between March and April 2021, data were collected from 377 patients diagnosed with Type 2 Diabetes who were admitted to the Muğla Training and Research Hospital Internal Medicine Outpatient Clinic by interviewing the participants. In order to make an evaluation for diabetes, it was planned to use the sociodemographic form prepared by the researcher by reviewing the literature and the diabetes self-management scale in people with Type 2 diabetes. The data obtained were evaluated by appropriate statistical methods. Statistical significance level was accepted as