Nargile satışı yapılan mekanlardaki bireylerin nargilenin sağlığa etkileri ile ilgili farkındalıkları
Awareness of the effects of hookah on health in places where Hookah is sold
- Tez No: 701624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, nargile satışı yapılan mekanlardaki bireylerin nargilenin sağlığa etkileri ile ilgili farkındalıklarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi nargile satışı yapılan mekândaki 18-45 yaş arasında olan 303 kişilik bir grup oluşturmuştur. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile nargile ve sigara kullanma davranışıyla ilgili özelliklerinin yer aldığı Kişisel Bilgi Formu ve Çakmak ve Çınar (2014) tarafından geliştirilmiş Nargilenin Sağlığa Etkileri Algı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında tanımlayıcı testler, ortalama ve Pearson Momentler Çarpımı, Dunnet T3 Post Hoc testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Anova, Student t test, Lojistik Regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Nargilenin Sağlığa Etkileri Algı Ölçeği'nin toplam puan ortalaması 58.32±10,91 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the awareness of the individuals in the places where hookah is sold, about the effects of hookah on health. The sample of the study consisted of a group of 303 people between the ages of 18-45 in the place where hookah is sold. In this study, the Personal Information Form, which includes the sociodemographic characteristics of the participants and their characteristics related to hookah and smoking behavior, and the Health Effects of Hookah Perception Scale developed by Çakmak and Çınar (2014) were used as data collection tools. The data obtained from the research were evaluated in SPSS 22.0 package program using descriptive tests, mean and Pearson Product of Moments, Dunnet T3 Post Hoc test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Anova, Student t test, Logistic Regression analysis. According to the findings obtained from the study, the total mean score of the Perception Scale of the Effects of Hookah on Health was determined as 58.32±10.91.