Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz kararlarının döviz kuruna etkisi: Ekonometrik bir analiz
The impact of interest rates on the exchange rate of the Central Bank of the Republic of Turkey: An econometric analysis
  1. Tez No: 701623
  2. Yazar: DUYGU YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Faiz oranları merkez bankalarının en güçlü silahlarından biridir. Faiz hadleriyle ilgili alınan kararlar doğrultusunda piyasa beklentileri, yatırım veya tasarruf tercihleri ve para arzı üzerinde kontrol sağlanması amaçlanmaktadır. Makroekonomik dengelerin sağlanabilmesi için faiz oranları ile döviz seviyelerinin optimum dengede olması gerekmektedir. Faizin çok düşük olması getiri imkanını artırmak için döviz talebini ve dolayısıyla döviz seviyelerini yükseltici bir etki yaratmaktadır. Gelişmekte olan ekonomilerde kısa vadeli sermaye giriş çıkışları döviz üzerinde volatilitiye neden olabilmektedir. Değişkenler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve irdelenmesi uygulanan ekonomi politikalarının etkinliğini yükseltecektir. Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın almış olduğu faiz kararlarıyla şekillenen banka kredi ve mevduat faizlerinin Euro ve Dolar döviz seviyeleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve konuyla ilgili ekonometrik analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interest rates are one of central banks' most powerful weapons. In line with the decisions taken regarding interest rates, it is aimed to provide control over market expectations, investment or savings preferences and money supply. In order to achieve macroeconomic balances, interest rates and foreign exchange levels must be in optimum balance. The fact that the interest rate is very low creates an effect of increasing the foreign exchange demand and thus the foreign exchange levels in order to increase the income opportunity. In developing economies, short-term capital inflows and outflows can cause volatility on foreign exchange. Evaluation and examination of the relationship between the variables will increase the effectiveness of the applied economic policies. In this study, bank loans and interests, which are shaped by the interest decisions taken by the Central Bank of the Republic of Turkey, are processed at a high level on Euro and Dollar exchange rates, and the relevant econometric analysis is made.