Parkinson hastalarında depresyon, anksiyete, yorgunluk, uyku bozukluğu ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of depression, ti̇redness, sleep disorder, anxiety and quality of life in parki̇nson patients
  1. Tez No: 701631
  2. Yazar: KADRİYE MERVE BÜYÜKTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK VARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma kapsamında, parkinson hastalarında depresyon, yorgunluk, uyku bozukluğu, anksiyete ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu doğrultuda araştırma verileri İstanbul Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi'nde 01.12.2019-01.04.2020 tarihleri arasında toplandı. Araştırma gözlemsel, analitik ve kesitsel modelde gerçekleştirildi. Araştırmaya Parkinson tanılı 30 olgu ve sağlıklı 30 birey katıldı. Çalışmada verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından ilgili literatür incelenerek oluşturulan sosyo demografik veri formu, Parkinson hastalığının derecesinin belirlenmesi“Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği”, bireylerin depresyon“Beck Depresyon Ölçeği”, yorgunluk“Yorgunluk Şiddet Ölçeği”, uyku bozukluğu“Pitts Burgh Uyku Kalitesi indeksi, anksiyete ”Hamilton Anksiyete Ölçeği“ ve yaşam kalitesi ise ”Sf-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form" ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate depression, fatigue, sleep disorder, anxiety and quality of life in Parkinsons's patients. At the same time, it is aimed to examine the depression, fatigue, sleep disorder, anxiety and quality of life levels of individuals with Parkinson's disease in terms of gender, age and disease stage variables. In this direction, the research data were collected at Istanbul Bezmialem Vakıf University Hospital between 01.12.2019-01.04.2020. The research was carried out in observational, analytical and cross-sectional models 30 patients with Parkinson's diagnosis and 30 healthy individuals participated in the study. In the collection of data in the study, socio-demographic data form created by the researchers by examining the relevant literature, determining the degree of Parkinson's disease“Combined Parkinson's Disease Rating Scale”, individuals' depression“Beck Depression Scale”, fatigue“Fatigue Severity Scale”, sleep disorder“Pitts Burgh Sleep Quality index”, anxiety was evaluated with the“Hamilton Anxiety Scale”and quality of life with the“P-36 Quality of Life Scale-Short Form”.