Hiperkinetik hareket bozukluklarında nonmotor semptomların kontrol grubuyla karşılaştırılması
Comparison of nonmotor symptoms in hyperkinetic movement disorders and the control group
  1. Tez No: 508273
  2. Yazar: HİLAL EĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURUHAN MELTEM DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
GiriĢ ve Amaç: Hiperkinetik hareket bozuklukları, kuvvet kaybı veya spastisite olmaksızın istemli ve otomatik hareketlerde ortaya çıkan hareket fazlalığı ile karakterize nörolojik sendromlardır. Hiperkinetik hareket bozukluklarında motor bulguların yanı sıra nonmotor semptomların varlığı son yıllarda önem kazanmıĢtır. Ancak bu konuda çalıĢmalar yetersizdir. Bu çalıĢmada çeĢitli hiperkinetik hareket hastalıkları olan olgularda nonmotor semptomların özellikleri ile sıklığının araĢtırılması ve sağlıklı kontrol grubu ile karĢılaĢtırılması amaçlanmıĢtır. Gereç ve Yöntem: Bu çalıĢmaya Çukurova Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı polikliniklerinde izlenen 46 fokal distoni (25 servikal distoni, 21 blefarospazm), 20 esansiyel tremor , 11 Huntington hastalığı tanılı hasta ve 25 sağlıklı kontrol alındı. Olgulara nörolojik muayene yapıldı ve postural tansiyonları ölçüldü. Her bir olguya Mini Mental Test, Pittsburgh Uyku Kalite Ġndeksi, Beck Depresyon Ölçeği, Hamilton Anksiyete Ölçeği, Yorgunluk ġiddeti Ölçeği ve ağrı için Vizüel Analog Skala ile Parkinson hastalığı için Non-Motor Semptom Skalası uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS programı 20.0 sürüm kullanıldı. Bulgular: Kognitif etkilenmenin Huntington Hastalığı olan olgularda, bellek/dikkat sorunlarının servikal distoni ve esansiyel tremor olgularında belirgin olduğu saptanmıĢtır. Esansiyel tremorda hastalığın ileri yaĢta baĢlaması ile kognitif disfonksiyon arasında korelasyon saptanmıĢtır. Duygudurum bozukluğu, anksiyete ve depresyonun ağırlıklı olarak servikal distoni, esansiyel tremor ve Huntington hastalığında belirgin olduğu gözlenmiĢtir. Blefarospazm ve esansiyel tremorda ise anksiyetenin varlığı dikkati çekmiĢtir. Kronik yorgunluk ve ağrı servikal distoni ve Huntington hastalığında belirginken, gastrointestinal ve cinsel fonksiyon bozukluğu fokal distonilerde bildirilmiĢtir. Blefarospazm dıĢındaki hiperkinetik hastalıklarda uyku kalitesinin olguların en az % 40'ında etkilendiği belirlenmiĢtir. Sonuç: Hiperkinetik hareket bozukluklarında nonmotor semptomlar da motor semptomlar kadar özürleyicidir. Bu konuda farkındalığı artırmak önemlidir ve sorunları düzeltmeye yönelik çözümler üretmek, bu hastaların yaĢam kalitelerini iyileĢtirmek için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Hyperkinetic movement disorders are neurological syndromes characterized by involuntary movements occurring during volitional and automatic actions, in the absence of paresis and spasticity. In the last few years, in addition to motor signs, the presence of nonmotor symptoms has gained notice in hyperkinetic movement disorders. However, there are only a few studies on regarding this subject. In this study, we aimed to evaluate the clinical features and frequencies of nonmotor symptoms in several different hyperkinetik movement disorders and compare them with the healthy age- and sex-match control group. Method: Forty-six patients with focal dystonia (25 cervical dystonia, 21 belpharospasm), 20 with essential tremor, 11 with Huntington disease who were being followed up in the outpatient clinics of Department of Neurology, Çukurova University and 25 healthy controls were recruited for his study. All cases underwent complete neurological examination, as well as postural arterial tension measured lying, sitting and standing. Mini Mental ExaminationTest, Pittsburgh Sleep Qualty Index, Beck Depression Scale, Hamilton Anxiety Scale, Fatigue Severity Scale, Visual Analog Scale for pain and Nonmotor symptom scale for Parkinson's Disease were carried out for each case. For statistical evaluation SPSS 20.0 program was used. Results: Cognitive impairment was prominent in Huntington disease. Concentration/memory problems in cervical dystonia and essential tremor were also detected. In essential tremor, there was correlation between the age at onset and the severity of cognitive dysfunction. Mood impairment, anxiety, and depression were prominent in cervical dystonia, essential tremor and Huntington disease. Blepharospasm and essential tremor suffered from anxiety disorders. Fatigue and pain were prominent in cervical dystonia and Huntington disease, while gastointestinal and sexual dysfunctin were prominent in focal dystonias. Sleep quality was affected in at least 40% of the cases, except blepharospasm. Conclusion: In hyperkinetic movement disorders, nonmotor symptoms can be as disabling as motor symptoms. It is important to increase awareness of these symptoms, in order to provide solutions to the problem and to increase the quality of life of these patients.