Kronik miyeloid lösemi tanılı hastalarda EUTOS (The European Treatment and Outcome Study) long-term survıval (EUTOS uzun dönem sağkalım)(ELTS) skorunun sağkalım ve progresyon üzerine etkisi
The effect of EUTOS (The European Treatment and Outcome Study) long-term survival (EUTOS long-term survival) (ELTS) score on survival and progression in patients with chronic myeloid leukemia
  1. Tez No: 701639
  2. Yazar: MERT BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaçlar: Çalışmamızın amacı, kronik miyeloid lösemi (KML) hastalarının tedavi öncesindeki değerleri ile ELTS ve diğer prognostik skorlarının sağkalım ve progresyon üzerine etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: 2003-2018 yılları arasında kronik evre KML tanısı ile imatinib alan hastaların demografik, laboratuvar ve klinik özelliklerine, tedavi yanıtlarına ve sağkalım sürelerine hasta dosyalarından geriye dönük olarak ulaşıldı. Evre, progresyon ve tedavi yanıt kriterleri ELN-2013'e göre değerlendirildi. Risk grup analizleri ve tehlike oranları Kaplan Meier ve Cox regresyon sağkalım analiz yöntemleri ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 185 hasta dahil edildi ve hastaların %55,7'si erkekti. Yaş ortancası 47 (aralık, 16-81 yıl) idi. ELTS'ye göre %60,5'i düşük, %25,9'u orta, %13,5'i yüksek risklidir. Yüksek riskli hastalar düşük riskli hastalara kıyasla genel sağkalım açısından 7,25 kat, progresyon açısından 14,64 kat daha riskli çıkmıştır. Sokal için bu oranlar sırasıyla 6,4 ve 9,3 kat olmuştur. Yaş, blast ve cinsiyet değişkenleriyle hesaplanan yeni risk skorundaki yüksek riskli grup düşük riskli gruba kıyaslaysa genel sağkalım açısından 11,44 kat, progresyon açısındansa 7,64 kat daha yüksek riskli çıkmıştır. Sonuç: ELTS skorunun, sağkalım ve progresyonu öngörme açısından istatiksel olarak anlamlı etkisinin olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızla ELTS'nin gerçek hayat verileri ülkemizden ilk kez gösterilmiş, literatürle uyumlu olduğu ve yüksek riskli hastaları başarıyla tahmin edebildiği görülmüştür. Bulduğumuz yeni risk skoru öncekilere benzer olarak yaş ve blast sayısını kullanmakta, onlardan farklı olaraksa cinsiyeti de hesaba katmaktadır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre de sağkalımı tahmin etmede en az ELTS kadar başarılı çıkmaktadır. Ancak etkinliğinin daha fazla sayıda hastayla yapılacak daha kapsamlı çalışmalarla gösterilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluation of pretreatment values, ELTS and other prognostic scores of patients with chronic myeloid leukemia (CML) on survival and progression. Material and Method: Demographic, laboratory and clinical features, treatment responses and survival of patients with chronic phase CML who received imatinib between 2003 and 2018 were evaluated retrospectively. Staging, progression and treatment responses were evaluated according to ELN-2013 criteria. Risk groups analysis and hazard ratios were evaluated with Cox regression and Kaplan-Meier survival analysis. Results: The study consists of 185 patients, of which 55.7% were male. Median age is 47 years (range, 16-81 years). According to ELTS, 60.5% is low, 25.9% is medium and 13.5% is high risk. With reference to the low-risk ELTS score, the hazard ratio of the high-risk group was 7.25 and 14.64 in terms of overall survival and progression, respectively. For the Sokal score, these hazard ratios were 6.4 and 9.3 respectively. In the new risk score which is calculated by age, blast and gender variables, the hazard ratio of the high risk group was 11.44 and 7.64 with reference to the low-risk group, in terms of overall survival and progression, respectively. Conclusion: ELTS score has been shown to have a statistically significant effect on survival and progression. In our study, real-life data of ELTS score was presented for the first time from Turkey and it was shown that it is compatible with the literature and can successfully predict high risk patients. The new risk score uses age and the blasts counts, similar to the previous ones, but unlike them, also takes care of sex. It was at least as successful as ELTS in estimating survival. However, its efficacy should be tested in more comprehensive studies recruiting larger number of patients.