Türk eğitim sisteminde kadın okul yöneticiliği
Women's school management in the Turkish education system
- Tez No: 701669
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Eğitimde fırsat eşitliğinden hareketle hem kadın hem erkek öğretmenler adayları aynı eğitimden geçerek eğitimciler arasına katılmaktadır. Ülkemizde kadın öğretmen sayısının erkek öğretmenlerden fazla olmasına rağmen kadın okul yöneticisi sayısı oldukça düşüktür. Bu oran orta ve üst düzey yöneticiliklere doğru çıktıkça azalmaktadır. Yöneticilikte önemli yeterlilikler olan organizasyon, planlama, rehberlik etme, problem çözme, karar verme gibi yeterliliklere sahip olan anne olan ya da annelik içgüdüsü taşıyan kadın öğretmenlerin okul yöneticiliği görevlerinde daha fazla temsil edilmesiyle öğrencilere ve topluma örnek olması gelecekteki kadın okul yöneticisi adaylarına yol göstermesi açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı kadın okul yöneticilerin gözünden Türk eğitim sisteminde kadın okul yöneticilerin sorunları ve yönetici olma engelleri, sayıca azlığın nedenleri, bu durumların üstesinden gelmek için hangi önlemlerin alınabileceğini incelemektir. Bu araştırma nitel araştırmaya dayalı olgubilim modeline göre desenlenmiştir. Nitel verileri toplamak için literatür taraması yapılarak ve uzman görüşleri alınarak yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemini 2019–2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Kayseri'de görev yapmakta olan 18 kadın okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda kadın okul yöneticilerin yöneticilik ve yöneticilik süreçleri, cam tavan sendromu, kadın okul yöneticilerin karşılaştıkları engeller, kadın okul yönetici sayısının azlığı ile ilgili görüşleri ve deneyimleri ve kadın yönetici sayısının artırılabilmesi için çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Both man and woman teacher candidates get educated in the same way, based on the equality of opportunity in education system and join in the educators. Although the number of female teachers in our country is higher than male teachers, the number of woman school administrators is quite low. This ratio is even lower in middle and senior management positions. In school management duties more representation of the woman who are mothers or who have a maternal instinct, having competencies such as organization, planning, guiding, problem solving, decision making, which are important competencies in school management is quite significant for the students, for the society and for the future's woman school administrator candidates at the point of being role models. The aim of this study is to examine the problems of woman school administrators and their barriers to being administrators in the Turkish education system, the reasons for the low number of their representation in school management positions, and what measures can be taken to overcome these situations from the perspective of female school administrators. This research was designed according to the phenomenological model based on qualitative research. A semi-structured interview form was formed by means of the literature review and the experts' opinions to collect the qualitative data. The sample of the study consists of 18-woman school administrators working in Kayseri in the spring semester of the 2019-2020 academic year. Data were analyzed by content analysis technique. As a result of the research, the management and management processes of woman school administrators, glass ceiling syndrome, the obstacles faced by woman school administrators, their views and experiences about the low number of woman school administrators, and solution suggestions to increase the number of woman administrators were obtained.