Siyasi partiler ve e-demokrasi
Political parties and e-democracy
- Tez No: 701684
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Çalışmada temsili demokrasinin yaşadığı krizin sonucu olarak doğrudan demokrasinin kurumlarının yükselişe geçmesi ve yarı-doğrudan demokrasiyi hedefleyen yeni dijital siyasi partilerin e-demokrasi uygulamaları incelenmektedir. Temsili demokrasi uygulanan ülkelerde parti üyeliklerinde, oy kullanma oranlarındaki düşüşler ve temsili demokrasinin krizi istatistiki verilerle teyit edilmektedir. Günümüzün demografik ve coğrafi şartlarının doğrudan demokrasi kurumlarının uygulanması için yeterli olmadığı eleştirisine karşı yarı-doğrudan demokrasinin bilgi iletişim teknolojilerini kullanan siyasi partiler tarafından uygulanabileceğine dair örnekler verilmektedir. Geleneksel siyasi partiler temsili demokrasinin kurumları olarak gösterilirken artık yeni dijital siyasi partiler de hem temsili demokrasinin hem de yarı- doğrudan demokrasinin kurumları olarak gösterilmektedir. Yeni partiler temsil ilişkisini zayıflatıp, katılımcılığı çoğaltmaktadırlar. Vatandaş düzenli aralıklarla vekalet verip izleyici kalmak yerine elektronik portallarda istediği zaman karar mekanizmalarına katılım sağlayabilmektedir. Böylece siyasi partiler hem temsili demokrasinin hem de yarı-doğrudan demokrasinin beraber uygulanabileceği melez organizasyonlar haline evrilmektedirler. Örnek olarak Podemos, 5YH ve Korsan Parti gibi dijital platformlar üzerinden katılımcı ve yarı-doğrudan siyaset uygulamalarını gerçekleştiren yeni siyasi partiler incelenmektedir. Dijital siyasi partiler, oluşturdukları portallar üzerinden üyelerinin siyasa üretimine katılımını sağlamaktadırlar. Portallar üzerinden uygulanan teknikler: e-müzakere, e-danışma, e-gündem, e-bütçe, e-oylama ve ön seçim olarak deneyimlenmektedir. 2020 yılı içerisinde Türkiye'de 28 yeni siyasi parti kurulmuştur ve hiçbiri katılmcı portallara sahip değildir ve dijital platformlar üzerinden üyelerinin siyasi karar alma süreçlerine katılmalarına olanak sağlamamaktadırlar. Sonuç olarak Haziran 2021 itibariyle; yeni kurulan partiler ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan eski partiler de dahil olmak üzere Türkiye'de bir dijital parti bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the rise of direct democracy forms and crisis of representative democracy and e-democracy applications of digital political parties are analysed. The membership ratio of political parties and voting turnout in political elections decrease and this decline is confirmed by statistics. It is argued that the big populations and geographical problems cause direct democracy impossible to apply but the application of information communication technologies by new digital parties make semi-direct democracy possible. Indirect relation between political parties and members decreases. People do not wait the next elections to vote and instead of it they participate to political decisions through digital party portals whenever they want. Thus political parties are evolved to hybrid organizations where representative democracy and semi-direct democracy forms are practiced together. Digital political parties such as Podemos, 5SM and Pirate Parties are given as examples. They use digital democracy techniques such as e-negotiation, e-consulting, e-agenda, e-budgeting, e-voting and online primary elections through their portals. In Turkey, 28 new political parties are established in 2020 but neither of them have digital participation portals and do not create an opportunity for their members to participate in political decisions. Also old political parties which establish groups in Turkish National Assembly do not have digital portals for their members' participation. As a result; there is not a digital party in Turkey as of June 2021 which applies semi-direct democracy, participation and horizontalizm for their members.