Duygusal emek ile presenteeism (işte var olamama) ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research to determine the relationship between emotional labor, presentation and burnout
  1. Tez No: 701685
  2. Yazar: PINAR ESİNA TANER
  3. Danışmanlar: DR. ŞAFAK ÖZ AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Nitelikli iş gücü günümüzde oldukça önemli bir kaynağa dönüşmüştür. Bu nedenle uygulamacı ve araştırmacılar iş görenlerin üretken ve mutlu olmalarına yönelik araştırmalarını artırmaktadırlar. Çalışanların işlerinde daha başarılı ve verimli olmalarını sağlamada, beraberinde işletmenin kârlılığını arttırmada ve bu amaçla çalışanların motivasyonlarını, iş ve örgüte bağlılıklarını arttırmada bir takım faaliyetler geliştirmektedirler. Bu araştırmanın amacı duygusal emeğin presenteeism ve tükenmişlik üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda duygusal emek, presenteeism ve tükenmişlik kavramlarını kapsayan literatür taraması yapılmış ve çağrı merkezi çalışanlarından oluşan örneklem üzerinde bir aket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini çağrı merkezi çalışanları, örneklemini ise telekomünikasyon sektöründe çalışan ve rastgele seçilen çağrı merkezi çalışanları oluşturmaktadır. Bu amaçla elde edilen 351 adet form analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Qualified workforce has turned into a very important resource today. Therefore, practitioners and researchers increase their research on the productivity and happiness of the employees. They develop a number of activities to enable employees to be more successful and productive in their work, to increase the profitability of the enterprise and to increase the motivation of the employees and their commitment to the business and organization for this purpose. The aim of this research is to examine the effects of emotional labor on presenteeism and burnout. Accordingly, a literature review covering the concepts of emotional labor, presenteeism and burnout was conducted and a survey was conducted on a sample of call center employees. The population of the study is call center employees, and the sample consists of randomly selected call center employees working in the telecommunications sector. 351 forms obtained for this purpose were analyzed.