Türkiye'de siyasi partilerin örgütsel yapısı ve parti içi demokrasi: CHP örneği (1923-1980)
The organizational structure of political parties in Turkey and in-party democracy: The Case of CHP (1923-1980)
- Tez No: 576748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL BAYRAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tez çalışmasının amacı; Siyasi partilerin tarihi, partilerin işlevleri, fonksiyonları, partilerin örgütleri, partilerin sınıflandırılmasını incelemek ve bilgi vermektir. Çalışmamızda, Türkiye'de siyasi partilerin örgütsel yapısı ve parti teşkilatları içerisinde yer alan organların görevleri, işlevleri ile örnek Parti Cumhuriyet Halk Partisinin örgüt yapısı incelenmiştir. Çalışmada üzerinde önemle durulan konu parti içi demokrasidir. Parti içi demokrasi; Parti örgütünün bütün kademelerinde bulunanların demokratik seçimler ile belirli bir süre için göreve gelmelerini ve partinin kararları, programı, seçimleri ve sorunları hakkında ki çözüm önerilerinin en alt kademelerinden başlayıp en üst kademelere kadar demokratik bir düzen içinde işlemesini gerektirir. Parti içi demokrasi partiler için önemli olduğu kadar rejimin sağlıklı işlemesi ve gelişmesi için son derece önemlidir. Dolayısıyla ülkemiz siyasi partileri de dâhil olmak üzere modern partiler açısından son derece önemli olan parti içi demokrasi kavramı ve önemi anlatılırken, aynı zamanda parti içi demokrasiyi etkileyen iç ve dış unsurlar ele alınmıştır. Parti içi demokrasinin eksikliğinde partilerde oluşan sıkıntılar ve sorunlar da ayrıntılı bir biçimde belirtilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular dâhilinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunu oluşturan siyasi olaylar incelenmiş ve çalışmaya aktarılmıştır. Partinin kuruluşundan 1980'e kadar kongrelerde aldığı kararlar, tüzük, program, aday belirleme yöntemleri, parti içi demokrasi açısından yaptığı uygulamalar ile parti içi demokrasi anlayışına uygun düşmeyen karar ve uygulamaları kapsamlı bir biçimde incelenmiş ve çalışmada belirtilmiştir. Partinin iktidar olduğu dönemlerde parti içerisinde yaşanan sorunlar ve sıkıntıların neler olduğu ve açısından ne şekilde çözüm bulunduğuna dair incelemeler demokrasi açısından değerlendirilmiş ve çalışmaya aktarılmıştır. Partinin muhalefet olduğu dönemlerde yaşadığı siyasi olaylar, tüzük değişiklikleri, parti içi demokrasi açısından partiye yeni kazandırılan uygulamalar ve parti içi yaşanan çekişme ve tartışmalar 1980 dönemine kadar incelenmiş ve çalışmada belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine and give information about the history of political parties, functions of parties, organizations of parties, classification of parties. In the study, organizational structure and functions of the organs contained in the party organization of political parties in Turkey and organizational structure of the Cumhuriyet Halk Partisi are examined as an example. The subject that is emphasized in the study is intra-party democracy. Intra-party democracy requires that all members of the party organization take up a position for a certain period of time with democratic elections and that the solution proposals on the decisions, programs, elections and problems of the party start from the lowest levels to the highest levels in a democratic order. In-party democracy is as important for parties as it is for the healthy functioning and development of the regime. Therefore, while explaining the concept and importance of intra-party democracy, which is very important for modern parties, including the political parties of our country, the internal and external factors that affect intra-party democracy are discussed. The problems and troubles of the parties in the lack of intra-party democracy are also stated with details. Within the scope of the findings obtained, the political events that constitute the foundation of Cumhuriyet Halk Partisi are examined and transferred to the study. Decisions, regulations, programs, methods of nominating candidates, practices in terms of intra-party democracy, decisions and practices that do not comply with the understanding of intra-party democracy of the party, which have taken place since the establishment of the party till the 1980 congresses, are examined extensively and stated in the study. During the period when the party was in power, the problems and troubles experienced in the party and the ways of finding solutions are evaluated in terms of democracy and transferred to the study. The political events experienced by the party until 1980 and when the party was in opposition, the changes in the statutes, the newly gained practices in terms of intra-party democracy and the conflicts and debates within the party are examined and stated in the study.