Ters-yüz edilmiş öğrenme uygulamalarının üniversite öğrencilerinin yaratıcı düşünme eğilimlerine, iletişim becerilerine, güdülenmelerine ve akademik başarılarına etkisi
The effect of flipped learning practices on university students' creative thinking tendencies, communication skills, motivation and academic achievement
- Tez No: 701692
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ters - yüz edilmiş öğrenme uygulamasının üniversite öğrencilerinin yaratıcı düşünme eğilimleri, iletişim becerileri, güdülenme düzeyleri ile akademik başarılarına etkisini belirlemektir. Yöntem: Karma yöntem desenlerinden ardışık açıklayıcı desenin tercih edildiği bu çalışmada ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ve durum çalışması deseni ile araştırma süreci yürütülmüştür. Çalışmada deney ve kontrol grubu olmak üzere 69 ön lisans öğrencisinden oluşan iki çalışma grubu yer almıştır. Veri toplama araçları olarak“Yaratıcı Düşünme Eğilimi Ölçeği”,“İletişim Becerileri Ölçeği”,“Eğitimde Güdülenme Ölçeği”,“Gelişim ve Öğrenme Dersi Başarı Testi”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Çalışmanın deneysel süreci 13 hafta sürmüştür. Deneysel süreç hazırlık, uygulama ve raporlaştırma olmak üzere üç evrede yürütülmüştür. Bu süreçte Gelişim ve Öğrenme dersine yönelik taslak programlar oluşturulmuştur. Bu programlarda deney grubunda ters - yüz edilmiş öğrenme uygulaması esas alınırken; kontrol grubunda ise uzaktan eğitim esas alınmıştır. Nicel veri analizinde parametrik testlerden bağımsız örneklem t - testi, bağımlı gruplar t - testi, tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılırken, nitel veri analizinde ise içerik analizi uygulanmıştır. Bulgular: Nicel veriler değerlendirildiğinde, deney ve kontrol gruplarını oluşturan öğrencilerin yaratıcı düşünme eğilimleri, iletişim becerileri, güdülenme düzeyleri ve akademik başarıları açısından deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark olduğu belirlenmiştir. Nitel bulgular ise nicel bulguları destekler niteliktedir ve üniversite öğrencilerinin ters - yüz edilmiş öğrenme uygulamasına bakışlarının olumlu olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar: Sonuç olarak ters - yüz edilmiş öğrenme uygulamasının üniversite öğrencilerinin yaratıcı düşünme eğilimlerine, iletişim becerilerine, güdülenme düzeylerine ve akademik başarılarına olumlu yönde etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the effect of flipped learning on university students' creative thinking tendencies, communication skills, motivation levels and academic achievement. Method: In this study, in which a sequential explanatory pattern was preferred from mixed method designs, the research process was carried out with a quasi - experimental design with pre-test - post-test control group and a case study design. Two study groups, consisting of 69 associate degree students, as experiments and control groups, took part in the study. As data collection tools,“Creative Thinking Tendencies Scale”,“Communication Skills Scale”,“Education Motivation Scale”,“Development and Learning Course Achievement Test”and“Semi - Structured Interview Form”were used. The experimental process of the study took 13 weeks. The experimental process was carried out in three stages: preparation, implementation and reporting. In this process, draft programs for the Development and Learning course were created. While these programs are based on flipped learning application in the experimental group; in the control group, distance education was used. While in quantitative data analysis, independent samples t - test, paired - samples t test, one sample covariance analysis (ANCOVA) which are among the parametric tests were used, in qualitative data analysis, content analysis were applied. Findings: When quantitative data was evaluated, it was determined that there was a statistically significant difference in favour of the experimental group in terms of the creative thinking tendencies, communication skills, motivation levels and academic achievements between the experimental and control group students. Qualitative findings, on the other hand, support the quantitative findings and revealed that university students have a positive view of flipped learning. Conclusions: As a result, it was determined that the flipped learning application had a positive effect on university students' creative thinking tendencies, communication skills, motivation levels and academic achievement.