Ters yüz edilmiş sınıf uygulamarının üniversite öğrencilerinin yabancı dil öğrenme öz yeterlik inançlarına, memnuniyet düzeylerine ve başarılarına etkisi
The impact of flipped classroom applications on university students' foreign language learning self-efficacy beliefs, satisfaction levels and academic achievements
- Tez No: 795970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TAŞGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ters yüz edilmiş sınıf uygulamalarının üniversite öğrencilerinin yabancı dil öğrenme öz yeterlik inançlarına, memnuniyet düzeylerine ve başarılarına etkisini incelemektir. Yöntem: Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören Hemşirelik bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Yabancı Dil Öğrenmeye Yönelik Öz Yeterlik İnanç Ölçeği”,“Yabancı Dil Dersi Memnuniyet Ölçeği”ve“Akademik Başarı Testi”uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerden ve Tek Faktörlü Kovaryans Analizi (ANCOVA) testinden yararlanılmıştır. Bulgular: Ters yüz edilmiş sınıf modelinin uygulandığı üniversite öğrencilerinin yabancı dil öğrenmeye yönelik öz yeterlik inanç ölçeği maddelerine olumlu yönde görüş belirttikleri ve yabancı dil dersine memnuniyet düzeylerinde anlamı fark bulunmuştur. Ayrıca akademik başarı testi ortalamalarına göre deney grubu lehine anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç: Ters yüz edilmiş sınıf uygulamalarının üniversite öğrencilerinin yabancı dil öğrenmeye yönelik öz yeterlik inançları, yabancı dil dersine yönelik memnuniyet düzeyleri ve akademik başarıları üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to examine the effects of flipped classroom practices on university students' foreign language learning self-efficacy beliefs, satisfaction levels and academic achievements. Method: In this study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group from quantitative research methods, was used. The study group of the study consists of Nursing students studying at Osmaniye Korkut Ata University, Faculty of Health Sciences. In the research,“Self-efficacy Belief Scale for Foreign Language Learning”,“Foreign Language Lesson Satisfaction Scale”and“Academic Achievement Test”were applied as data collection tools. In the analysis of the data, descriptive statistics and Single Factor Analysis of Covariance (ANCOVA) test were used. Findings: It was found that university students, to whom the flipped classroom model was applied, expressed positive opinions on the items of the self-efficacy belief scale for learning a foreign language, and significant difference were found in their satisfaction with the foreign language lesson. In addition, a significant difference was found in favor of the experimental group according to the academic achievement test averages. Result: It has been concluded that flipped classroom practices are effective on university students' self-efficacy beliefs towards foreign language learning, their satisfaction levels with foreign language lessons, and their academic achievements.