Ailelerin huzurevinde yaşama bakış açısının değerlendirilmesi
Evaluation of the perspectives of the families to life in nursing home
- Tez No: 701695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya ile birlikte Türkiye nüfusunda da her geçen gün yaşlı nüfus artış göstermektedir. Değişen yeni aile yapısı sonucu yaşlı bakımının çözülmesi gereken bir sorun olduğunun farkındalığının oluşması gerekmektedir. Bu araştırmada toplumun en küçük birimi olan ailelerin huzurevinde yaşamaya bakış açılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için İstanbul ili Beyoğlu ilçesinde 650 kişinin katılımı ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, ailelerin huzurevinde yaşama bakış açılarını değerlendirmek için oluşturulan anket formu ve sosyodemografik özelliklerini belirleyen anket formu kullanılmıştır. Bulgulara göre ailelerin huzurevinde yaşamaya bakış açılarında sosyodemografik olarak anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The population of Turkey is increasing day by day in line with the world. As a result of the changing family structure, there should be awareness that elderly care is a problem that needs to be solved. In this study, it is aimed to evaluate the perspectives of families, who are the smallest unit of the society, about living in a nursing home.In line with this purpose, a survey study was conducted with the participation of 650 people in the Beyoğlu district of Istanbul. A questionnaire form that was created to evaluate the perspectives of families on life in a nursing home and a questionnaire that determined their socio-demographic characteristics were used to collect the data. According to the findings, it was determined that there were significant socio-demographic differences in the perspectives of families on living in a nursing home.