Economic opportunities between Turkey and Pakistan
Türkiye ve Pakistan arasındaki ekonomik fırsatlar
  1. Tez No: 701694
  2. Yazar: ANAS HAROON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Pakistan ve Türkiye arasındaki ilişki, güçlü kültürel, dini ve ekonomik bağlar nedeniyle Pakistan'ın bağımsızlığından bu yana güçlüdür. Ülkeler, küresel pazarda güçlü bir konum elde etmek için ekonomik ilişkilerini geliştirmek ve ulusal ekonomilerini geliştirmek için birbirleri için çeşitli fırsatlar geliştirmek için sürekli çalışıyorlar. Mevcut araştırma nitel araştırma deseni benimsenerek gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ders kitapları, hakemli makaleler, yıllık raporlar ve devlet arşivleri gibi çeşitli kaynaklardan ikincil veriler toplanarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca veriler içerik analizi süreci kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, dostane ikili ve ekonomik ilişkileri sürdürmek amacıyla her iki ülke tarafından çeşitli anlaşmaların imzalandığını ortaya koydu. Ayrıca, enerji, ticaret, tekstil ve diğer çeşitli sektörlerle ilgili olarak, iki ülke daha iyi ekonomik kalkınma için güçlü bir bağa sahiptir. Ayrıca Türk ve Pakistan hükümetleri arasında artan ekonomik işbirliğinin PTA'da kendini gösterdiği de incelenmiştir. Elde edilen bulgulara dayalı olarak, Pakistan'ın Türkiye'nin getirdiği bir dizi anti-damping davasına maruz kaldıktan sonra, tüm sorunların STA anlaşmasında ele alınmasını sağlamak için özel dikkat göstermesi tavsiye edilmiştir. Bu, Pakistan ihracatının önündeki engellerin proaktif olarak kaldırılması amacıyla yapılmalıdır. STA müzakerelerinin mevcut ürünlerde önemli tarife indirimlerini içermesi şiddetle tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
The relation between Pakistan and Turkey are strong since the independence of Pakistan due to strong cultural, religious, and economic bonds. The countries are continuously working on enhancing their economic relations to hold a strong position in the global market as well as develop various opportunities for each other to develop their national economy. The current study was conducted by adopting the qualitative research design. The study was carried out by the collection of secondary data from various sources such as textbooks, peer-reviewed articles, annual reports, and governmental archives. Moreover, the data was analysed using the process of content analysis. The results of the study revealed that in an attempt to maintain friendly bilateral and economic relations, several agreements have been signed by both countries. In addition, with respect to energy, trade, textile, and various other sectors, the two countries hold a strong bond for better economic development. It was also studied that the growing economic cooperation between Turkish and Pakistani governments is manifested in the PTA. Based on the findings, it has been recommended in the research that after being subjected to a number of anti-dumping cases brought by Turkey, Pakistan should take special care to ensure that all problems are addressed in the FTA agreement. This should be done with the aim of proactively removing any obstacles to Pakistani exports. It is strongly recommended that the FTA negotiations include substantial tariff reductions on current products.