Marketing mix with data-based management approach in the retail industry
Perakende sektöründe veri tabanlı yönetim yaklaşımı ile pazarlama karması
- Tez No: 701714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN TUĞÇE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Değişen dünya ve piyasa düzeni ile birlikte pazarlama da yıllar içerisinde değişkenlik göstermektedir. Zaman içerisinde gelişen teknolojiler, tüketici algısı, pazarlama araçları, piyasaya sürülen yeni ürünler ve oyuncular ve rekabet göz önünde bulundurulduğunda, perakende sektöründe hizmet gösteren firmaların tüketiciye olan yaklaşımları da değişime ayak uydurmuştur. Veriye dayalı yürütülen pazarlama faaliyetlerinin tüketici üzerindeki etkilerinin araştırıldığı bu çalışmada, perakende sektöründe hizmet gösteren firmaların, ürünlerini tüketiciye tanıtmak amacıyla öncelikli olarak kullandığı TV, Mobil, Web ve Outdoor pazarlama faaliyetlerinin, tüketici farkındalığı ve satınalma niyetine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma toplamda sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş olarak adlandırılmıştır. İkinci bölümde sektörde kullanılan data türleri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde pazarlamanın zaman içindeki değişimi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde pazarlama ve data arasındaki ilişki anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise perakende sektöründe kullanılan pazarlama araçları hakkında literatüre dayalı bilgiler ifade edilmiştir. Altıncı bölümde araştırma konusu, modeli ve hipotezler belirtilmiştir. Yedinci bölümde kullanılan araştırma yöntemi ve bulgulara yer verilmiştir. Sekizinci bölüm olan son bölümde ise sonuç kısmı yer almaktadır. Araştırmada anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Perakende sektöründe alışveriş yapan 330 katılımcı ile online anket yöntemiyle veriler elde edilmiştir. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the changing world and market order, marketing also varies over the years. Considering developing technologies, consumer perception, marketing tools, new products and players introduced to the market over time, and competition, the approach of companies operating in the retail sector to the consumer has also adapted to change. In this study, which investigates the effects of data-based marketing activities on the consumer, the effects of TV, Mobile, Web and Outdoor marketing activities, which are primarily used by companies operating in the retail sector to promote their products to consumers, on consumer awareness and purchasing intention were investigated. The research consists of eight chapters in total. The first part is called introduction. In the second part, information about the data types used in the sector is given. In the third part, information about the change of marketing over time is given. In the fourth chapter, the relationship between marketing and data is explained. In the fifth chapter, information based on the literature about marketing tools used in the retail sector is expressed. In the sixth chapter, the research subject, model and hypotheses are stated. The research method and findings used in the seventh chapter are given. The last section, which is the eighth section, includes the conclusion section. In the research, data were collected by questionnaire method. Data were obtained using an online survey method with 330 participants who shop in the retail sector. The data were analyzed in the SPSS program.