Mobbing mağdurlarının ve mobbing uygulayanların kişilik özelliklerinin sosyo demografik özelliklere göre incelenmesi
Investigation of the personal features of mobbing victims and persons of mobbing according to socio demographic characteristics
- Tez No: 701713
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BEYHAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mobbing uzun yıllardır araştırmaya devam eden önemli konulardandır. Gelişen dünyamızda artan rekabetçi ortam mobbing davranışlarını artırmaktadır. Mobbing davranışlarına maruz kalan başta mağdurun kendisi olmakla, devamında onun çalıştığı ortamdaki diğer çalışanlar, kurum, toplum, örgüt, ülke ekonomisi olumsuz yönde etkilenmektedir. Tüm bu olumsuz durumların ortadan kaldırılması mobbing konusunun daha detaylı araştırılmasını önemli kılmaktadır. Yapılan çalışmanın amacı Türkiye'de mobbing konusundaki sağlık sektöründe uygulanmış yüksek lisans tezlerini ve uzmanlık tezlerini sistematik bir şekilde derlemek ve konuyla ilgili varılan sonuçları ortaya koymaktır. Aynı zamanda yapılan bu çalışma bir referans özelliği taşımaktadır. Çalışmada önceden belirlenen sorulara cevap aranmış, araştırma yöntemi olarak içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. İncelenen 45 tez çalışmasında elde edilen sonuçlara bakıldığında sağlık çalışanlarının mobbinge maruz kalma oranları en az %21,8 ile en fazla %97 arasında değişmektedir. Bu da sağlık sektörünün en fazla mobbinge maruz kalan sektörlerden biri olmaya devam ettiğini göstermektedir. İncelenen çalışmalarda en fazla mobbing ifadesinin kullanıldığı toplam çalışmaya 14591 sağlık çalışanlarının katılım sağladığı, bunlardan en fazla çalışmada hemşirelerin araştırıldığı görülmüştür. Sağlık sektöründe mobbing'i konu alan 45 tez çalışmasında en fazla kullanılan ölçeğin Yıldırım ve Yıldırım (2008) tarafından geliştirilen Psikoşiddet ölçeği (%18), ve Olumsuz Davranışlar ölçeği (%16) ve Leymanın Psikolojik Terör ölçeği (% 13) olduğu belirlenmiş olup, %29 oranında çalışmalarda belirli ölçek kullanılmamış, soruların araştırmacılar tarafından hazırlandığı belirlenmiştir. Tüm bunlarla beraber incelenen 45 tez çalışmasında mobbing ile sosyo demografik özellikler arasında; yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, mesleki deneyim, haftalık mesai saatleriyle ilişkili olduğu, say itibari ile incelenen çalışmalarda en fazla mobbingin İş Tatmini ( İş Doyumu) ve Tükenmişlik değişkenleri ile araştırıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mobbing is one of the important issues that have been researched for many years. Increasing competitive environment in our developing world increases mobbing behaviors. It is the victim herself who is exposed to mobbing behaviors, and then other employees, institutions, society, organization and the country's economy are adversely affected. The elimination of all these negative situations makes it important to investigate the mobbing issue in more detail. The aim of the study is to systematically compile the master's theses and specialization theses applied in the health sector on mobbing in Turkey and to reveal the conclusions reached on the subject. At the same time, this study has a reference feature. In the study, answers to predetermined questions were sought, and content analysis method was used as a research method. Considering the results obtained in the 45 thesis studies examined, the rate of exposure of health workers to mobbing varies between 21.8% and 97%. This shows that the health sector continues to be one of the sectors most exposed to mobbing. In the studies examined, it was seen that 14591 health workers participated in the total study, in which the expression of mobbing was used the most, and nurses were investigated in the most studies. n 45 thesis studies on mobbing in the health sector, it was determined that the most used scale was the Psychoviolence scale (18%), the Negative Behaviors scale (16%) and the Leyman Psychological Terror scale (13%) developed by Yıldırım and Yıldırım (2008). No specific scale was used at a rate of 29%, and it was determined that the questions were prepared by the researchers. In 45 thesis studies, which were examined together with all these, the relationship between mobbing and socio-demographic characteristics; it has been determined that it is related to age, gender, marital status, education level, professional experience, professional experience in the institution, weekly working hours, and in the studies examined by number, mobbing is mostly investigated with the variables of Job Satisfaction and Burnout.