Teknolojik gelişme ve istihdam stratejileri arasındaki ilişki
Relationship between technological development and recruitment strategies
  1. Tez No: 701732
  2. Yazar: AYLİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Birçok kolaylığı beraberinde getiren teknolojik gelişme günümüzde insanlığa birçok yeni hizmet sağlamaktadır. Bu açıdan incelendiğinde teknolojinin üretim ve istihdam üzerinde önemli etkileri olduğu söylenebilmektedir. Özellikle istihdam üzerinde oluşturduğu etkinin yönüne ilişkin birçok farklı görüş yer almaktadır. Ayrıca teknolojik gelişmenin işgücüne olan ihtiyacı azaltacağı yönündeki endişeler istihdam ve teknolojik gelişme arasındaki ilişkinin araştırılmasını gerekli kılmaktadır. Teknolojik gelişme bir yönüyle işsizliğe sebep olurken; diğer tarafta yeni çalışma alanları ortaya çıkartmıştır. Bu bağlamda teknolojik gelişmelerin bir yönüyle işsizliğe neden olurken, diğer yönüyle de yeni istihdam kapıları araladığı söylenebilmektedir. Çalışmanın temel amacı incelenen dönemlerde ülkemizde teknolojik gelişmenin toplam istihdam üzerindeki net etkisinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Technological development, which brings many amenities along, provides many novel services to humanity. When examined through this perspective, it can be asserted that technology has a crucial impact on production and employment. Especially, there are various opinions regarding its impact on employment. Also, the worries that technology may reduce the necessity for the workforce made it necessary to investigate the relationship between employment and technology. Technological development, when causing unemployment with its one facade, created other fields with another. In this context, it can be stated that, while causing unemployment in one way, technological developments create employment opportunities in another way. The main purpose of the study is to investigate the net impact of technological development on the total employment in our country during the examined periods.