Ceza mahkemesi kararlarının hukuk yargılamasına etkisi
The effect of Criminal court decisions on civil litigation
- Tez No: 701745
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hukuk sistemimizde her yargı kolunun ilgilendiği alanın diğer yargı kollarının ilgilendiği alandan farklı olması ve bu yargı kollarının kendine özgü yargılama usullerinin bulunması sebebiyle uzman hâkim ihtiyacı da gözetilerek Türk yargısı, Anayasa yargısı, idari yargı ve adli yargı olmak üzere üç ana kola ayrılmıştır. Aynı doğrultuda adli yargı, ceza yargısı ve özel hukuk yargısı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ceza hâkimi hukuk hâkiminin hukuk yargılamasında sahip olduğu yetkilerden daha geniş yetkilere sahip olmakla birlikte, ceza yargılamasına hâkim olan resen araştırma ilkesi gereğince daha geniş kapsamda yargılama yaparak delilleri kendiliğinden takdir edebilecektir. Hukuk yargılamasında ise hukuk hâkimi dava taraflarının mahkemeye sundukları delillerle bağlı olduğundan özel hukuk yargısı ceza yargılamasına göre daha dar kapsamlı bir yargılamadır. Ceza yargılamasının daha özgür olması ve ceza hâkiminin daha geniş yetkilere sahip olmasının sonucu olarak, ceza yargılaması sonucunda tespit edilen vakıaların hukuk yargılamasına etkisinin olması ve ceza mahkemesi kararlarının hukuk yargılamasını etkilemesi doğal olacaktır. Bu çalışmada ceza mahkemesi kararlarının hukuk yargılamasını nasıl etkileyeceği, hangi kararlarının hukuk hâkimi açısından bağlayıcı olacağı, ceza mahkemesinde görülen sahtecilik ve yaş tespiti davalarının hukuk yargılamasına kesin delil etkisi, ceza ve hukuk davasının bağlantılı olması durumu ile bekletici mesele müessesi TBK 74. maddede yer alan bağımsızlık prensibi temel olmak üzere uygulama ve Yargıtay içtihatları ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish legal system, due to the fact that the area of interest of each judicial branch is different from the other judicial branches, and these judicial branches have their own specific judicial procedures, the Turkish judiciary is divided into three main branches, namely the constitutional judiciary, the administrative judiciary and the judicial judiciary, taking into account the need for expert judges. Similarly, judicial jurisdiction is divided into two as criminal justice and private law jurisdiction. Although the criminal judge has broader powers than the civil judge in civil proceedings, he will be able to evaluate the evidence himself by making a wider trial in accordance with the ex officio investigation principle that dominates the criminal proceedings. In civil proceedings, on the other hand, since the judge is bound by the evidence presented by the parties to the court, it is a narrower trial than criminal proceedings. As a result of the freedom of the criminal proceedings and the wider powers of the criminal judge, it will be natural for the facts determined as a result of the criminal proceedings to have an impact on the civil proceedings and for the decisions of the criminal court to affect the civil judge. In this study, how the criminal court decisions will affect the civil proceedings, which decisions will be binding on the civil judge, the definitive evidence effect of the forgery and age determination cases in the criminal court on the civil trial have been dealt with the institution of preliminary issue the Principle of Independence in Article 74 of Turkish Code of Obligations, considering the connection between the criminal and civil cases and with the principle of application and the case law of the Supreme Court.