Ceza mahkemesi kararlarının memur disiplin hukukuna etkisi
Effect of judgments of criminal court on disciplinary law of civil servant
- Tez No: 348121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NACİ MÜNCİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kanun koyucu, Devlet Memurları Kanunu?nun 131. maddesinde, ?Aynı olaydan dolayı memur hakkında ceza mahkemesinde kovuşturmaya başlanmış olması, disiplin kovuşturmasını geciktiremez. Memurun ceza kanununa göre mahkûm olması veya olmaması halleri, ayrıca disiplin cezasının uygulanmasına engel olamaz.? hükmüne yer vererek, ceza mahkemesi tarafından verilecek mahkûmiyet veya mahkûm olmama kararının disiplin cezasının uygulanmasına engel olmayacağını öngörmüştür. Buna karşılık, ceza yargılamasında elde edilen delillerin ve verilen kararların disiplin yargılaması bakımından göz önünde tutulmasına ve hükme esas alınmasına hukuken bir engel bulunmamaktadır. Bazı durumlarda, Kanunun da öngördüğü şekilde ceza soruşturma ve kovuşturması disiplin soruşturmasını etkilemezken, bazı hallerde bu kuralın aksine ceza yargılamasında elde edilen deliller ve verilen kararlar disiplin soruşturması bakımından etkili olmaktadır. İşte bu tezin konusu da, ceza mahkemelerince verilen her bir kararın disiplin soruşturması üzerinde ne gibi etkiler doğuracağının incelenmesidir. Konunun tez konusu olarak belirlenmesindeki en önemli etken ise, konuyla ilgili yazılmış eserlerin sınırlı ve ancak makale düzeyinde bulunması ve herkesin yararlanabileceği seviyede özgün bir eserin ortaya konulmasının amaçlanmasıdır. Bu amaçla hazırlanan eserde, esas olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanun ve bu kanuna tabi personel ele alınmakla birlikte, yeri geldiğinde başta Anayasa olmak üzere 657 sayılı Kanun dışındaki mevzuat hükümleri üzerinde de durulmuştur. Öğretideki görüşlerin yanı sıra, İdare Hukukunun ?İçtihat Hukuku? olduğu yönündeki genel kabule uygun olarak, konunun uygulama açısından somutlaştırılabilmesi amacıyla Yargıtay ve özellikle de Danıştay kararları ele alınmıştır. Öte yandan, Danıştay Dergileri, Danıştay Bilgi Bankası, Danıştay Bilgi Sistemi ve bu konuda yazılmış eserler taranarak elde edilen Danıştay kararları üzerine araştırma konusuyla ilgili detaylı çözümlemeler yapılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Devlet Memurları Kanunu 2. Memur Disiplin Hukuku 3. Beraat Kararı 4. İletişimin Denetlenmesi Yoluyla Elde Edilen Deliller 5. Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması
Özet (Çeviri)
Law maker provides that non-being sentence or convict determined by criminal court will not prevent enforcement of disciplinary punishment by including 131. Dam of Civil Servants law ?Due to the criminal court to prosecute civil servants have started about the same incident, delay disciplinary proceedings. Presence or absence of the officer sentenced under the penal code states cannot prevent the implementation of a disciplinary penalty. In contrast, the criminal proceedings of evidence obtained to keep in mind in terms of disciplinary proceedings and the decisions taken and the legal basis for the decision does not have a barrier. In some cases, while stipulated by the Law on criminal investigations and disciplinary proceedings does not affect the investigation, in some cases, criminal proceedings, evidence obtained contrary to this rule, and the decisions are effective in terms of disciplinary proceedings. In this thesis, the criminal courts as to what the impact of each decision on the disciplinary proceedings to investigate so misleading. The most important factor in determining the subject as the subject of the thesis, however, limited to works written on the subject, and article level, but everyone can benefit from the presence and level are intended to put forth an original work. Prepared for this purpose work, mainly the Civil Servants Law 657 is related with personnel subject to this law, including the constitution, where appropriate legislation, the provisions of Law 657 emphasized on the outside. Views, as well as doctrine, the Administrative Law“Case Law”in accordance with the general acceptance that, in order to concretize the issue in terms of implementation and in particular the Council of State, the Supreme Court decisions are discussed. On the other hand, the Council of State Journal, the State Council Information Bank, the State Council Information System and the works written on this subject are obtained by scanning a detailed analysis on the subject of the research conducted on the decisions of the Council of State. Key Words 1. Civil Servants Law 2. Disciplinary Law of Civil Servant 3. Decision of Acquittal 4. Evidence Obtained by Control of Communication 5. Postponing The Pronouncement of The Judgment