COVID-19 hastalarına bakım veren sağlık çalışanlarının algılanan stres ile mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkide umutsuzluğun aracı rolü
The instrumental role of desperation in the relationship between perceived stress and occupational burnout levels of healthcare caring for COVID-19 patients
  1. Tez No: 701759
  2. Yazar: BEYZA NUR BİLGE KIRÇALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Dr. Öğr. Üyesi Nilgün ONNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
2019 yılı sonuna doğru Çin Wuhan'da görülmeye başlayan, yüksek yayılım hızıyla başka ülkelere yayılarak pandemi haline gelen koronavirüs (CoV) enfeksiyonu (2019-nCoV), Dünya Sağlık Örgütü- DSÖ (World Health Organisaton-WHO) tarafından“Koronavirüs Hastalığı 2019”un kısaltması olan“COVİD-19”olarak adlandırılmıştır. SARS-CoV-2, kişiden kişiye bulaşan pozitif polariteli tek zincirli bir RNA virüsüdür. Salgının yüksek hızda yayılımıyla alakalı artış gösteren kaygılar sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü tarafınca 11.02.2020 tarihi pandemi olarak açıklanmıştır. Ülkemizde Covid-19, 2020 Mart ayından beri görülmektedir. Bu süreçten en çok etkilenen kesim sağlık çalışanları olmuştur. Sağlık çalışanlarının yoğun çalışmalarının dışında, kendilerinin yahut yakınlarının hastalanması, hastalık bulaştırma riski, bu süreci daha da zor geçirmelerine sebep olmuştur. Bununla beraber uygulanan tedavinin bireylerde farklı sonuçlar göstermesi, bazı vakaların ölümle sonuçlanması, salgının hızla yayılmaya devam etmesi sonucunda zaman zaman bireylerde umutsuzluğa sebep olmuştur. Bu çalışmada salgından etkilenen hastalara bakım veren sağlık çalışanlarının algıladıkları stres düzeyleri ile mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkide umutsuzluğun aracı rolü incelenecektir. Çalışmamızda bilgi formundan gerçekleşen 15 soruluk anket, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği kullanılacaktır. Bu araştırmanın evrenini sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Çalışma İstanbul'da Beylikdüzü Devlet Hastanesi'ndeki sağlık çalışanlarından gerçekleşen 300 bireylik bir örneklem grubuna uygulanacaktır. Araştırma betimsel bir çalışma olup, Covid-19 hastalarına bakım veren sağlık çalışanları örnekleminde algılanan stres, umutsuzluk düzeyleri, mesleki tükenmişlik düzeyleri arasındaki münasebetleri ortaya koymak için ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilecektir. Araştırmada IBM Spss, Lisrel 8.80 paket programı kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Coronavirus (CoV) infection (2019-nCoV), which emerged in Wuhan, China in late 2019 and rapidly spread to other countries and became a pandemic, is the abbreviation of“Coronavirus Disease 2019”by the World Health Organization-WHO (World Health Organisaton-WHO). It has been called“COVİD-19”. SARS-CoV-2 is a positive-polarity single-stranded RNA virus that can be transmitted from person to person. Due to the growing concerns about the rapid spread of the epidemic, it was declared a pandemic by World Health Organization on 11.02.2020. Covid-19 has been seen in our country since March 2020. Healthcare workers were the most affected by this process. Apart from the intense work of healthcare professionals, they or their relatives getting sick and the risk of contagion caused them to spend this process even more difficult. However, the different results of the treatment applied to the people and the death of some cases, the epidemic continued to spread rapidly, causing despair from time to time. In this study, the mediating role of hopelessness in the relationship between the perceived stress levels of healthcare workers who care for patients affected by the epidemic and their occupational burnout will be examined ven our study, a questionnaire consisting of 15 questions consisting of information form, Maslach Burnout Scale, Beck Hopelessness Scale and Perceived Stress Scale will be used. Healthcare professionals constitute the universe of this research. The study will be applied to a sample group of 300 people consisting of healthcare professionals in Beylikdüzü State Hospital in Istanbul. The research is a descriptive study and will be carried out in accordance with the relational screening model to reveal the relationships between perceived stress, hopelessness levels and occupational burnout levels in the sample of healthcare professionals caring for Covid-19 patients. IBM Spss and Lisrel 8.80 package program will be used in the research.