Bir üniversiteye bağlı üçüncü basamak hastanelerde çalışan tıpta uzmanlık öğrencilerinin ve hemşirelerin çalışma koşullarının, algılanan stres düzeyinin ve pandeminin; aile ve çocuklarıyla olan yaşamlarına yansımalarının değerlendirilmesi
The working conditions, perceived stress level and pandemic of medical specialist students and nurses working in tertiary hospitals of a university; evaluation of reflections on their life with family and children, Hacettepe University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 761706
  2. Yazar: FAHRİYE HAS AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE HİLAL ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde Temmuz-Eylül 2021 aylarında çalışmakta olan 101 hemşire ve 198 asistan hekimle yürütülmüştür. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının pandemi sürecindeki çalışma koşulları, stres durumları ve aile yaşamlarına yansıması araştırılmıştır. Katılımcıların %66,2'si asistan hekim, %33,8'i hemşirelerden oluşmaktadır. Katılımcıların %66,2'si kadın, %33,8'i erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 32,2±6,8, ortanca değeri 30 olup yaş aralığı 24 ile 57 arasında değişmektedir. Hemşirelerin %60,4'ü ve tıpta uzmanlık öğrencilerinin %57,6'sı“08.00-17.00”mesai düzeninde çalışmaktadır; tıpta uzmanlık öğrencilerinin %11,6'sı nöbet ertesi gün mesai şeklinde çalışmakta, hemşirelerde böyle bir çalışma düzeni bulunmamaktadır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out with 101 nurses and 198 assistant physicians working in Hacettepe University Medical Faculty Hospitals between July and September 2021. In this study, the working conditions of health workers during the pandemic, their stress situations and their reflection on family life were investigated. 66.2% of the participants are assistant physicians and 33.8% are nurses. 66.2% of the participants are female and 33.8% are male. The mean age of the participants was 32.2±6.8, the median value was 30, and the age range ranged from 24 to 57. 60.4% of the nurses and 57.6% of the assistant physicians work in the“08:00-17:00”working order; 11.6% of resident physicians work the next day on duty, and nurses do not have such a working order (p0.05).