Annelerin kendilik algısı ile ebeveynliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkide kaygının aracı rolü
Mediator role of anxiety in the relationship between mother' self-perception and parenting attitudes
- Tez No: 701760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN ONNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı annelerin kendilik algısı ile ebeveynliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkide kaygının aracı rolünü incelemektir. Araştırma örneklemini 0-15 yaş arası çocuğu olan 399 anne oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla katılımcılara Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Ebeveynliğe Yönelik Tutum Ölçeği, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve demografik özellikleri değerlendirebilmek adına araştırmacı tarafından oluşturulan demografik form uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package Programme For Social Sciences) 22 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre annelerin kendilik algıları ile ebeveynliğe yönelik tutumları arasındaki ilişkide durumluk ve sürekli kaygının kısmi aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın diğer bulgularına bakıldığında annelerin kendilik algısı ile ebeveynliğe yönelik tutumları ve bunun alt boyutunda ebeveyn öz yeterliği, ebeveynliğe duyulan ilgi ve ebeveyn rol doyumu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca annelerin kendilik algısı ile durumluk- sürekli kaygı arasında da negatif yönde anlamlı ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of anxiety in the relationship between mother' self-perception and parenting attitudes towards. The research sample consists of 399 mothers with chidren aged 0-15 years. In order to collect data within the scobe of the study, the Social Comparison Scale, Attetudes Towards Parenting Scale, State-Trait Anxiety Scale and the demographic form created by the researcher were used to evaluate data. The analysis of the data was carried out with 22 package programs of SPSS (Statistical Package Program for Social Sciences). According to the findings obtained in the study, it was determined that state and trait anxiety had a partial mediation effect in the relationship between mothers' self-perceptions and their attitudes towards parenting. Considering the other findings of the study, it was seen that there was a positive and significant relationship between mothers' self-perception and their attitudes towards parenting, and parental self-efficacy, interest in parenting, and parental role satisfaction in its sub-dimension. In addition, it is seen that there is a negative significant relationship between mothers' self-perception and state-trait anxiety.