Coronavırus salgınında uzaktan eğitim yapan sınıf öğretmenlerinin yüz yüze eğitime geçiş sürecinde COVID-19 korkusu, psikolojik sağlamlıkları ve mesleki tükenmişlikleri
The fears of COVID-19, psychological strength and professional excellence in the transition to face-to-face education of distance education in the corona virus outbreak
  1. Tez No: 701761
  2. Yazar: DERYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. HALE A.KAHYAOĞLU ÇAKMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, Coronavirus salgınında uzaktan eğitim yapan ilkokul öğretmenleri¬nin yüz yüze eğitime geçiş sürecinde, COVID-19 korkularını, psikolojik sağlamlıklarını ve mesleki tükenmişliklerini konu al¬maktadır. Salgın döneminin başlangıcında uzaktan eğitime hazırlıksız bir şekilde yakalandıklarını söyleyen öğretmenlerin, yüz yüze eğitime geçiş sürecinde yaşadıkları sorunların incelenerek azamiye düşürülmesi bu tezin amacını oluşturmaktadır. Dünya genelini ve ülkemizi de etkileyen Coronavirus salgını hayatımızın her alanını etkilediği gibi eğitimi de etkisi altına almıştır. COVID-19, 2019 yılının aralık ayında ilk virüs tanısının koyulmasıyla birlikte, insanların hareketli yaşam sürmelerinden dolayı hızlıca yayılım göstermiş olup, salgın halini almıştır. Salgın başladıktan sonra eğitim alanında ortaya çıkabilecek potansiyel sorunların, araştırma ve incelemeler sonucunda önceden tahmin edilip, önlemin alınması, tecrübesizlikle ilgili ortaya çıkabilecek aksaklıkların giderilmesi, bu ve bundan sonra yaşanabilecek herhangi bir doğal afette hazırlıklı bir şekilde beklenmesine sebep olacaktır. Çalışmaya, salgında uzaktan eğitim yapan 211 sınıf öğretmeni katılmıştır. Bu araştırmada, Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Mesleki Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. İlişkisel tarama modelinde olan bu çalışmada psikolojik sağlamlık, COVID-19 korkusu ve mesleki tükenmişlik (bağımsız değişkenler) ilişkili olduğu düşünülen değişkenler olan yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, kronik hastalık (bağımlı değişkenler) arasındaki ilişkinin niteliği araştırılmıştır. Cinsiyet ile kişisel başarı arasında, mesleki kıdem ile duygusal tükenme ve kişisel başarı arasında istatistiksel farklılıklar bulunmuştur. Korelasyon analizlerinde psikolojik sağlamlık ve COVID-19 korkusu arasında negatif yönlü orta şiddette istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research deals with the fears of COVID-19, psychological resilience and professional burnout of primary school teachers who do distance education during the Coronavirus epidemic, during the transition to face-to-face education. The aim of this thesis is to examine and maximize the problems experienced by teachers who say that they were caught unprepared for distance education at the beginning of the epidemic period, during the transition to face-to-face education. The Coronavirus epidemic, which affects the whole world and our country, has affected every aspect of our lives as well as education. With the diagnosis of the first virus in December 2019, COVID-19 spread rapidly due to the active life of people and became an epidemic. After the epidemic begins, the potential problems that may arise in the field of education are predicted as a result of research and investigations, taking precautions, eliminating the problems that may be related to inexperience, will cause them to be prepared for this and any natural disasters that may occur in the future. 211 classroom teachers who did distance education during the epidemic participated in the study. In this study, Personal Information Form, Psychological Resilience Scale, COVID-19 Fear Scale and Occupational Burnout Scale were used. In this study, which is in the relational screening model, the variables that are thought to be related are psychological resilience, fear of COVID-19 and occupational burnout (independent variables); The nature of the relationship between age, gender, professional seniority, chronic illness (dependent variables) was investigated. Statistical differences were found between gender and personal achievement, professional seniority, emotional exhaustion, and personal achievement. In correlation analysis, it was found that there was a moderately significant negative relationship between psychological resilience and fear of COVID-19. The findings obtained were discussed in line with the literature.