Enneagram tipolojisine göre üniversite öğrencilerinin kişilik ve mizaç özelliklerinin meslek seçimine ilişkin tutumlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of personality and temperature characteristics of university students on attitudes regarding profession choice according to enneagram typology
  1. Tez No: 701767
  2. Yazar: MEHMET KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Enneagram tipolojisine göre üniversite öğrencilerinin kişilik ve mizaç özelliklerinin meslek seçimine ilişkin tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 348 üniversite öğrencisine“Kişisel Bilgi Formu”,“Enneagram Kişilik Ölçeği”ve öğrencilerinin mesleki kişilik tiplerini belirlemede kullanılabilecek“Mesleki Kişilik Tipleri Envanteri”ölçme araçları uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda kendini tanımlama şekline göre Mesleki İlgi Envanteri'nin tüm alt boyutları arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Meslek tercih durumuna göre Mesleki İlgi Envanteri alt boyutları t testi sonucunda“Gerçekçi”alt boyutu;“Araştırmacı”alt boyutu;“Sanatçı”alt boyutu;“Girişimci”alt boyutu; arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir. Buna göre, alt boyutlara göre yapılan Post-Hoc (Scheffe) Testi sonuçları incelediğinde,“Gerçekçi”ve“Sanatçı”alt boyutlarına göre meslek seçimini çevresinden etkilenerek yapanlar ile kişilik özellikleri nedeniyle yapanlar arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir. ANOVA testi sonuçlarına göre gelir düzeyleri ile gerçekçi, araştırmacı, sanatçı, sosyal, girişimci, geleneksel alt boyutları arasından sınıf düzeyleri ile bu alt boyutlar arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Mesleki İlgi Envanteri alt boyutları ile Enneagram Kişilik Ölçeği tipleri arasındaki ilişkiyi göstermek için gerçekleştirilen Pearson Korelasyon Analizi sonuçlarından en yüksek ilişkinin Tip8 (Reis) ile Tip3 (Başaran) arasında olduğu görülmektedir. 0.578 olarak elde katsayı Tip8 ile Tip3'ün orta derecede korelasyonlu olduğunu göstermektedir. Araştırmanın meslek seçimi sürecinde olan öğrencilere kendi özelliklerine ilişkin daha çok bilgi edinmelerini daha doğru bir meslek tercih süreci yaşamalarına katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of personality and temperament characteristics of university students on their attitudes towards choosing a profession according to the Enneagram typology. For this purpose,“Personal Information Form”,“Enneagram Personality Scale”and“Occupational Personality Types Inventory”measurement tools, which can be used to determine the professional personality types of their students, were applied to 348 university students. As a result of the analyzes made, it was seen that there was a significant difference between the way of self-identification and all sub-dimensions of the Vocational Interest Inventory. As a result of the t-test conducted between the sub-dimensions of the profession preference status and the Vocational Interest Inventory, the“Realistic”sub-dimension;“Researcher”sub-dimension;“Artist”sub-dimension;“Entrepreneur”sub-dimension; there appears to be a significant difference between Accordingly, when the results of the Post-Hoc (Scheffe) Test conducted according to the sub-dimensions are examined, it is seen that there is a significant difference between those who make their choice of profession by being influenced by their environment and those who do it because of their personality traits, according to the“Realistic”and“Artist”sub-dimensions. According to the results of the ANOVA test, it was seen that there was a significant difference between the income levels and the realistic, researcher, artist, social, entrepreneur and traditional sub-dimensions, and between the class levels and these sub-dimensions. According to the results of Pearson Correlation Analysis, it is seen that the highest correlation among Enneagram Personality Scale types examined is between Type8(head) and Type3(succeeding). The coefficient obtained is 0.578. This result shows that Type8(head) and Type3(succeeding) are moderately correlated. The aim of the research is to contribute to the students who are in the process of choosing a profession, to learn more about their own characteristics and to have a more accurate career choice process.