Türk mutfağının dünyaya tanıtımında festivallerin rolü
The role of festivals in promotion of Turkish cuisine to the world
- Tez No: 701768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gastronomi festivalleri yerel yemeklerin pazarlanması, tanıtılması ve sürdürülebilirliği için önemli araçlardır ve turistlere yerel yemekleri deneyimleyebilecekleri bir ortam sağlarlar. Türkiye'deki yöresel çeşitlilik, coğrafi zenginlik ve sahip olunan gastronomi hafızası ile her yıl çok sayıda gastronomi festivali düzenlenmektedir. Düzenlenen festivaller Türkiye'nin geneline yayılmış durumdadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de düzenlenen gastronomi festivallerini tespit etmek ve gastronomi festivali haritasını oluşturmaktır. Gastronomi festivalleri bölge ya da yörelerde yapılan yiyecek ve içeceklerin, yapımı, sunumu, tadımlanması, reçetesi gibi detaylarının bulunduğu, kültürel özelliklerinin, geleneklerinin ve yerel ritüellerin yer aldığı etkinliklerdir. Bu bağlamda gastronomi festivalleri, yerel halka gelir kazandırıcı etki yaratmakta, yerel işletmelere kar sağlayıcı faaliyetler sağlamakta, yerel lezzetlerin korunması, tanıtılması ve sürdürülebilir olmasına doğrudan etki etmektedir. Bu kapsamda, çalışmada ikincil veri kaynakları derinlemesine incelenerek ve gastronomi turizmi ile ilgili mülakat yöntemi uygulanmıştır. Araştırmaya göre festivallerin, Türk mutfak kültürünün tanıtım ve pazarlamasında, ülke ekonomisine katkı sağlamasında oldukça etkilidir.
Özet (Çeviri)
Gastronomy festivals are important tools for the marketing, promotion and sustainability of local food and provide an environment where tourists can experience local food. Many gastronomy festivals are organized every year with the regional diversity, geographical richness and gastronomy memory in Turkey. Organized festivals are spread all over Turkey. The aim of the study is to determine the gastronomy festivals organized in Turkey and to create the gastronomic festival map. Gastronomy festivals are events where the food and beverages made in the region or regions, their production, presentation, tasting, recipe, cultural characteristics, traditions and local rituals are included. In this context, gastronomy festivals create an income-generating effect for the local people, provide profit-making activities to local businesses, and directly affect the preservation, promotion and sustainability of local tastes. In this context, in the study, secondary data sources were examined in depth and the interview method related to gastronomy tourism was applied. According to the research, festivals are very effective in promoting and marketing Turkish culinary culture and contributing to the country's economy.