A. Cerebri Posterior'un çıkış yeri, segmentleri, dalları ve N. oculomotorius ile ilişkisi
The Origin, segments and branches of the posterior cerebral artery and its relation with the oculomotor nerve
- Tez No: 70179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TEKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Beyindeki vasküler yapılar içinde en önemlilerinden birisi olan a. cerebri posterior'un çıkış yeri, segmentleri, dallan ve n. oculomotorius ile alan ilişkilerini tanımlamak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu amaçla 30 a. cerebri posterior'un mikroskopik anatomisi çini mürekkebi ile renUendirilmiş latex enjekte edilerek incelenmiştir. A. cerebri posterior P1-P5 olmak üzere beş segmente ayrılarak mcelerımiştir; A. cerebri posterior'un başlangıcından a. communicans posterior'a kadar olan bölümü Pı segmenti; P! segmentinin bitiminden aa. temporales inferiores'e kadar olan bölüme P2 segmenti; P2 segmentinin bitiminden a. cerebri posterior'un çatallanmasına kadar olan bölüme P3 segmenti; a. cerebri posterior'un çatallanmadan sonraki terminal dallarma P4 segmenti; terminal dalların (P4) uç dalllanna da P5 segmenti denilir. A. cerebri posterior beslediği yerlere göre üç grup dal verir. Birincisi beyin sapına giden dallar, ikincisi venticulus tertius ve lateralis' e giden dallar ve üçüncüsü ise serebral dallardır. Beyin sapına giden ve Pı segmentinden çıkan dallar; aa. thalamoperforantes, aa. colliculares ve aa. circumferentiales brevea (her zaman görülmeyebilir), P2 segmentinden çıkan dallar aa. pedunculares perforantes, P3 segmentinden çıkan dallar aa. thalamogeniculates' tir. Ventriküllere giden ve Pı segmentinden çıkan dallar aa. choroidei posteriores mediales ve P3 segmentinden çıkan dallar aa. choroidei posteriores laterales'tir. A. cerebri posterior'un terminal dalları a. occipitalis lateralis ve medialis'tir. A. cerebri posterior'un en büyük dalları temporal dallardır. Bu dallar pedunculus cerebri'nin 1/3 arka kısmı arasından çıkarlar. İncelenen a. cerebri posterior'lann % 47'sinde a. temporalis communis görülmüştür. A. cerebri posterior, vak'alann % 87'sinde normal posterior dolaşım, % 13'ünde ise fetal posterior dolaşım tipine sahiptir. Bir vak'ada her iki Pı segmentinin çıkış yerlerinde birbirine bir ara bölüm ile bağlandıkları, bir başka vak'ada ise PI segmenti ile fetal a. cerebri posterior arasında iki birleştirici dalın bulunduğu gözlendi. 77N. oculomotorius'un sisternal bölümünün, Pi ve P2 segmenti, aa. thalamoperforantes, aa. colliculares, aa. circumferentiales brevae ve aa. choroidei posterior mediales ile yakın ilişki içinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sinirin aa. thalamoperforantes, aa. colliculares, aa. circumferentiales brevae tarafından delindiği de görülmüştür. 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out to define the origin, the segments and the branches of posterior cerebral artery, and also to examine the relationships between the oculomotor nerve of the posterior cerebral artery, which is important vascular structure in the brain. For this purpose, 30 posterior cerebral artery were perfused with red colored (by India ink) latex and their microanatomies were examined. The posterior cerebral arteries were divided into five segments : Pi was the segment proximal to the posterior communicating artery; P2 segment began at the posterior communicating artery and ended at the inferior temporal arteries, P3 extended from inferior temporal arteries to the bifurcation of the posterior cerebral artery, P4 consisted of the terminal branches of the posterior cerebral artery after the bifurcation, and P5 covered the peripheral branches of the terminal branches. The posterior cerebral artery had three types of branches according to the supplying areas : 1) Brain-stem branches, 2) Ventricular and choroid plexus branches, and 3) Cerebral branches. The brain-stem branches arising on P! were the thalamoperforating arteries, the coDicular arteries and the short circumferential arteries; arising on P2 the peduncular perforating arteries; arising on P3 the thalamogeniculat arteries. Ventricular branches arising on Pi consisted of the posterior medial choroidal arteries and arising on P3 the posterior lateral choroidal arteries. The terminal branches were lateral and medial occipital artery. The largest branches were the common temporal arteries. These branches arose from 1/3 posterior part of the cerebral peduncule. The common temporal artery was observed in 47 % of the posterior cerebral arteries examined. Of the posterior cerebral arteries, 87 % had normal posterior circulation while the rest had fetal type. In one case, two Pi segments communicated with each other through an intermediate part, and in another case had two connecting branches between Pi and the fetal posterior cerebral artery. 79The cisternal part of the oculomotor nerve was in relationships with Pi and P2 segments of the posterior cerebral artery, the thalamoperforating arteries, the collicular arteries and the short circumferential arteries, and the posterior medial choroidal arteries. The nerve was perforated by the thalamoperforating arteries, the collicular arteries and the short circumferential arteries. Key Words : Posterior cerebral artery, Anatomy, Oculomotor nerve. 80