Lumbal vertebraların pedikül anatomisi
Anatomy of the lumbar pedicles
  1. Tez No: 70177
  2. Yazar: HAKAN HADİ KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET PAMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Travma veya neoplazm sonucunda yaralanan lumbal omurganın en iyi sağaltımı spinal stabilitenin sağlanmasıdır. Omurganın pedikül vidası ile fikzasyonu omurga fikzasyon yöntemlerinin en stabil ve çok yönlü olanı olarak kabul edilmektedir. Omurganın internal fikzasyonuna son zamanlarda olan ilgi artışı düşünülünce, bu sistemlerin güvenli olarak uygulanabilmesi için pediküllerin morfolojisinin bilinmesi esastır. Pediküllerin anatomisini tanımlayan birkaç çalışma bulunmaktadır. Çoğu internal fikzatör sisteminin Batı ülkelerinde geliştirilmiş olmasından ötürü bu tekniklerin Anadolu insanında uygulanabilirliği şüphe uyandırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Doğu Anadolu halkında lumbar omurganın pedikül anatomisini incelemek ve elde edilen verileri daha önce bildirilenler ile kıyaslamaktır. Lumbal vertebra anatomisini üç grup veride araştırdık, ilk gruba ait veriler spinal rahatsızlığı olmayan, 20 ile 45 yaş arasındaki 19 insanın direkt radyografilerinden elde edildi, ikinci grup veri 29 ergin insanda yapılan spinal komputerize tomografi verilerinden elde olundu. Üçüncü grup veri ise Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalında bulunan 16 insan columnae vertebralisi üzerinde yapıldı, incelemede interpediküler mesafe, transvers ve sagittal pedikül genişliği, pedikül aks uzunluğu, transvers ve sagittal pedikül açısı her bir vertebra seviyesi için ayrı ayrı ölçüldü. interpediküler mesafe ölçümlerine ait sonuçlar her üç materyalde farklı idi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The best management of the injured lumbar spine, resulting from trauma or neoplasm can be maintained by the spinal stability. Pedicle screw fixation of the spine is considered to be one of the most stable and versatile methods of fixation of the spine. With the recent increased interest in internal fixation of the spine, extensive knowledge of the pedicle morphology is crucial for safe application of these systems. Description of the anatomy of the pedicles has been presented in a few reports. However, since most spine internal fixators have been developed in Western countries, it is questionable whether these techniques are suitable for Anatolian patients. It is the purpose of this study to outline the pedicle anatomy of the lumbar spine in Eastern Anatolian population, and also compare the data for previous reporters with our own. In the presented study, I studied the pedicle anatomy of the lumbar spine in three data groups. The data of the first group were provided by healthy adult spinal roentgenograms ranging in age from 20 to 45 years. The second group data were obtained from spinal computerized tomography (CT) scan examinations in 29 normal adults. In the third group, data were gathered from 16 dried human spinal colums that were stored in the Department of Anatomy at Atatürk University Medical School. Parameters considered were the interpedicular distance, the pedicle isthmus width in the transverse and sagittal planes, pedicles angles in the transverse and sagittal planes, the pedicle axis length in a line along the pedicle axis. The interpedicular distance was different in each group.