Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Semahat-Nusret Arsel Koleksiyonuna ait tekstil eserlerin belgelenmesi
Documentation of textile artifacts belonging to Semahat-Nusret Arsel collection in Koç University Vehbi Koc Ankara studies research center
  1. Tez No: 701787
  2. Yazar: GÖZDE UZGİDİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TOZUN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Çalışma konusunu, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde bulunan Semahat- Nusret Arsel Tekstil Koleksiyonuna ait 165 adet eserin belgelenmesi oluşturmaktadır. Eser seçkisi Anadolu kültürünün izlerini taşımakla beraber geleneksel yaşam hakkında bilgi verir niteliktedir. Koleksiyon genel olarak ev eşyasından oluşmaktadır. Eser çeşitliliği fazla olup, geleneksel tekstillerden dokuma, örme, keçe ve işleme teknikleri ile elde edilmiştir. Eserlerin fonksiyonel özelliği, dönemsel bilgileri, malzeme, teknik, desen, renk ve kompozisyon özellikleri, bozulma ve günümüz durumuna ilişkin çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen veriler eserlerin yapısına göre hazırlanan belgeleme raporları ile kayıt altına alınarak belgelenmiştir. Söz konusu raporlarda eserlerin fotoğraf çekimleri ve teknik çizimleri de yer almaktadır. Böylece eser seçkisi belgeleme yöntemlerinden metinsel ve görsel yöntemler kullanılarak belge ile koruma altına alınmış ve katalog haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study to document of 165 artifacts belonging to the SemahatNusret Arsel Textile Collection located at in Koç University Vehbi Koç Ankara Studies Research Center. The selection of artifact has traces of Anatolian culture and gives information about traditional life. The collection generally consists of household items. The product variety is quite large and they are obtained from traditional textiles by weaving, knitting, felt and emborodiery techniques. The studies have been conducted on the functional variety, periodic information, material, technique, pattern, color and composition features, deterioration and current situation of the artifacts. The resulting data were recorded and documented with the documentation reports prepared according to the technique of the artifacts. These reports also include photographs and technical drawings of the artifacts. Thus, the selection of artifacts was protected and catalogued by document using textual and visual methods from documentation methods.