Türkiye startup ekosisteminde üniversite kuluçka merkezlerinin ve melek yatırımcılarının değerlendirilmesi
Startup ecosystem assessment of the university incubation centers in Turkey and angel investors
- Tez No: 701798
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FARUK AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Eski tarihten günümüzü kadar girişimcilik kavramı ve girişimcilik anlayışı şekil değiştirmiştir. Ülke sınırları içerisinde, takas yoluyla ticaret yapılırken günümüzde artık internet platformunda ve küresel çapta ticaret yapılmaktadır. Girişimcilik zamanla, hızlı büyüme anlayışıyla ve buna uygun teknolojilerin kullanılmasıyla gerçekleştirilen bir girişim anlayışına dönüşmüştür. Sıfır noktasından başlayarak hızlı büyüyebilen şirket ve başlangıç gibi tanımları olan, Dünya'da ve Türkiye'de yaygınlaşmaya başlayan“startup”kavramı da böylece hayatımıza girmiştir. Startup uygulamalarının yaygınlaştırılması, girişimcilerin bu yönde teşvik edilmesi ve desteklenmesi ülkenin ekonomik ve sosyal yönden kalkınmasında büyük role sahiptir. Girişimcilerin girişimde bulunmalarında en önemli engellerden birisi fikirlerini iş fırsatlarına dönüştürmede yeterli desteği bulamamalarıdır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, startuplar'ın başlangıç aşamasında ihtiyaç duydukları destekler olan kuluçka merkezlerine ve melek yatırımcılarına yönelik, girişimcilerin tutum ve kaygılarının ortaya konarak çözüm önerilerinde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship and the understanding of entrepreneurship have changed shape from ancient history to today. While trading is done through barter within the borders of the country, nowadays trade is carried out on the internet platform and on a global scale. Entrepreneurship has turned into an entrepreneurial understanding that is realized with the understanding of rapid growth and the use of appropriate technologies. Thus, the concept of“startup”, which has definitions such as a company that can grow rapidly starting from the zero point, and a startup, which has started to become widespread in the world and in Turkey, has thus entered our lives. The dissemination of startup applications, encouraging and supporting entrepreneurs in this direction have a great role in the economic and social development of the country. One of the most important obstacles for entrepreneurs to take initiatives is that they cannot find enough support to turn their ideas into business opportunities. In this context, the aim of the study is to propose solutions by revealing the attitudes and concerns of entrepreneurs for incubation centers and angel investors, which are the supports that startups need at the beginning stage.