The relationship between cultural intelligence (CQ) and cross-cultural adjustment: Evidence from Turkey
Kültürel zeka (CQ) ve kültürler arası uyum arasındaki ilişki: Türkiye'den kanıt
- Tez No: 701797
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE SİNEM ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de ikamet eden, istihdam edilen veya iş yapan yabancı anadili Arapça konuşan, kendi kendini başlatmış gurbetçiler arasında kültürel zeka (CQ) ile kültürler arası uyum arasındaki ilişkiye dair kanıt bulmaya çalışmaktadır. Araştırmada, 110 katılımcıdan oluşan bir örneklem anketi kullanılarak nicel bir yaklaşım kullanılmıştır. Regresyon modellerinin izlediği korelasyon analizi, Motivasyonel CQ ve Bilişsel CQ'nun örneklem arasında Genel Uyum, Etkileşim Ayarlaması ve İş Ayarlaması'nın her birini tahmin edebildiğini gösterdi. Üç regresyon modeli arasında açıklamada en yüksek güç, İş Ayarını tahmin etmede Motivasyonel CQ idi. Her bir CQ seviyesindeki farklılıklar ve demografik değişkenlere atfedilen kültürler arası uyum incelenmiştir. Bulgular, daha yüksek işe uyum düzeylerinin, ev sahibi kültürü öğrenmeye ve onun normlarına göre hareket etmeye yönelik artan motivasyonla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, kültürlerarası yönetim ve uluslararası ticaret alanındaki artan bilgi birikimine katkıda bulunacaktır. Bu çalışma, ülkedeki yabancı işgücünün taranması, işe alınması ve seçilmesi sürecindeki etki faktörleri hakkında Türkiye'deki kuruluşlara fikir verecektir. Sonuçlar, kültürlerarası etkileşimlerde diğerlerinden daha iyi performans gösterebilecek ve çalışma ortamına daha iyi uyum sağlayabilecek potansiyel çalışanların seçilmesine rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
This study seek to find evidence of the relationship between cultural intelligence (CQ) and cross-cultural adjustment among foreign native Arabic speaking self-initiated expatriates who are residents and employed or doing business in Turkey. The research used a quantitative approach using a survey of a sample consisting of 110 participant. Correlation analysis followed by rgression models showed that Motivational CQ and Cognitive CQ were able to predict each of: General Adjustment, Interaction Adjustment, and Work Adjustment among the sample. The highest power in explanation amongst the three regression models was Motivational CQ in predicting Work Adjustment. Differences in levels of each of CQ and cross-cultural adjustment attributed to demographic variables were also examined. Findings indicates that higher levels of work adjustment are related to increased motivations to learning about the host culture and to acting according to its norms. This study will add to the growing corpus of knowledge in the field of intercultural management and international business. This study will provide insights to organizations in Turkey about influence factors in the process of screening, hiring and selection of the foreign workforce in the country. The results can guide in selecting prospected employees who can perform better than others in intercultural interactions and are better adjusted to the work environment.