Genç erişkinlerde canalis carpi morfolojisinin manyetik rezonans görüntüleme metodu ile değerlendirilmesi
Evaluation of carpal canal's morphology in the young adults by magnetic resonance imaging
- Tez No: 70182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY YEGİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
VII. ÖZET Önemli sağlık sorunları arasında yer alan karpal tünel sendromu ülkemizde ve özellikle bölgemizde yaygın olarak görülmektedir. Bu konuda ülkemizde yeterli klinik ve anatomik çalışma yapılmamıştır. Bu yüzden canalis carpi ve canalis carpi içinden geçen n.medianus'un normal ölçülerini tespit etmek amacıyla sağlıklı kişilerde anatomik bir çalışma planlandı. Çalışma KTÜ. Tıp Fakültesinde 34'ü kadın, 34'ü erkek olmak üzere toplam 68 gönüllü üzerinde yapıldı. Sağ ve sol olmak üzere 136 bilek manyetik rezonans görüntüleme tekniği ile değerlendirildi. Canalis carpi'nin proksimal, orta ve distal seviyelerinden alınan Tl ağırlıklı aksiyal kesitlerde canalis carpi'nin alam, genişliği ve derinliği ölçüldü. Benzer şekilde n.medianus'un alam, genişliği ve kalınlığı hesaplandı. Çalışmada canalis carpi ve n.medianus erkeklerde kadınlardan daha büyük bulunurken, sağ ve sol bilekler arasında hem canalis carpi, hem de n.medianus yönünden anlamlı bir fark bulunamadı. N.medianus proksimalden distale doğru hacim olarak artarken, canalis carpi'nin proksimalden distale doğru küçüldüğü tespit edildi.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Carpal tunnel syndrome, one of the most important health problems, has been a wide spread disease in our country and particularly in our region. No clinical study had been conducted on this subject so far. So, an anatomic study was conducted on some healthy people to measure the normal size of medical nerve passing through carpal canal. A total of 68 volunteers, 34 of whom were female and the rest of whom were male, participated in the study, which took place at the Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University one hundred and thirty six wrists, both right and left, were studied through magnetic resonance imaging. Size, width and depth of the carpal canal were measured considering the T-weighted axial cross-sections taken at proximal, medial and distal levels of carpal canal. The size width and thickness of the median nerve was also measured in the same fashion. In this study, it was shown that the carpal canal and the median nerve were larger in males than those in females. However, no significant difference was observed among the right and left wrists in terms of the size of the carpal canal and median nerve. It was found that while median nerve increases in volume from proximal to distal points, carpal canal gets thinner from the proximal to distal.