Kalça, diz ve ayak bileği eklemlerinin hareket genişliklerinin ölçümü
The Range of motion measurements of normal hip, knee and ankle joints
  1. Tez No: 70183
  2. Yazar: HAKAN AKDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MESUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Araştırmamıza 40 erkek ve 40 bayan toplam kişi dahil edildi. Yaş ortalaması erkeklerde 20.6, bayanlarda 20.4 idi. Sağ ve sol her iki alt ekstremitede kalça, diz ve ayak bileği eklemleri ROM 'u (Eklem hareket genişliği) ölçüldü. Olguların tamamında Elektronik Dijital inklinometre aleti ile ölçüm yapıldı. İki cinste sağ ve sol taraf hareket genişlikleri ortalamaları alındı ve sağ - sol taraf arasında istatistiksel anlamlı fark olup olmadığı araştırıldı. Her iki cinstede tüm hareketlerde anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Cinslerin kendi aralarında karşılaştırılmasında diz rotasyon ve ayak bileği dorsal fleksiyon hareketinde genişlikleri ortalamalarında erkekler lehine fark saptadık. Elde edilen verileri literatürdeki diğer örnekleriyle, A.A.O.S'nin verileri ve klasik anatomi kaynaklarındaki değerler ile karşılaştırdık. Genel olarak sonuçlarımızın A.A.O.S ve klasik kaynakların verileriyle uyumlu olduğu görüldü. Diğer ülkelerde yapılan benzer çalışmalar ile bizim sonuçlarımız arasında ciddi farklar mevcuttu. Bu farkların kullanılan alet, eklem pozisyonları, yaş gurupları gibi metodolojik farklar yanında, ölçümlerin yapıldığı populasyonlardaki biyolojik farkları ve bu populasyonladaki günlük aktivite değişikliklerine bağlı olduğu kanısındayız. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY 80 subjects, 40 male and female were induded into this study. Mean age values were 20.6 for males and 20.4 for females. Hip, knee and ankle range of motion values were measured for both right and left extremities. For all the subjects Electronic digital inclinometric measurement was applied. For both sexes right and left leg mean values noted and differences between left and right extremities were investigated. In both comparisons, considerable differences were'nt found to exist in all motions. We have also compared the difference between both sexes and noted that males had greater R.O.M. in knee flexion and ankle dorsal flexion. All results obtained has been compared with the other examples in the literature, A.AO.S norms and classical literature. Range of Motion values that we have obtained from young Turkish people are located between minimum and maximum values stated in the classical literature and according to inclinometric method, they found completely in accordance with AAO.S norms. In similar research performed in other countries, different results which arises from different equipment used, patient's age group difference in measurement, have been reported. Also, thought that biological difference according to geographical location and daily activities of the societies could effect. 74