Articulatio Genus'da Ligamentum Patellae ve Ligamenta Cruciata Genus'un yapısı
The Structure of ligamentum patellae and ligamenta cruciata genus at articulatio genus
  1. Tez No: 70181
  2. Yazar: RAZİYE AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET PAMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
6- O Z E T S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi (Tıp) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA -1997 Raziye AYDINLI Danışman Prof.Dr.İsmet PAMİR Articulatio Genus' da Ligamentum Patellae ve Ligamenta Cruciata Genus' un Yapısı Tendon ve ligamentlerin kemiğe bağlanma alanları (insertiolan) morfolojik olarak birbirinden farklı özellikler taşıyan dört bölgeden oluşmuştur. Bu bölgeler; 1- Tendon veya ligament : Bunlar, karışık hücreler ile birbirine paralel uzanan kollagen liflerden oluşmuştur. 2- Kireçlenmemiş kıkırdak lifi: Kollagen lifler arasında çift veya sınırlı halde hücreler yeralır. 3- Kireçlenmiş kıkırdak lifi: Fibrokartilaj bölgesinden mavi bir çizgi ile ayrılmıştır. Fibrokartilaj da olduğu gibi kollagen gruplar ve bunların arasında hücreler yeralır. 324- Kemik: Kireçlenmiş kıkırdağın düzensiz şekline benzer bir yapı göstermektedir. Bağ veya tendonların bağlantı yerlerindeki kireçlenmiş doku miktarı bağın veya tendonun taşıdığı yük ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Ayrıca bu çalışmada diz eklemindeki üç bağın (Lig. patellae, Lig. cruciatum anterius ve posterius) kemiğe tutunma alanlarında rastgele seçilen altı sahada fibrosit ve fibroblast miktarları sayılmıştır. Bu toplam değerler içerisindeki fibroblast oranının fibrositlere göre yaklaşık % 20 civarında olduğu belirlenmiştir. Bunun sebebinin ise çalışmada kullanılan kadavraların erişkin olmalarına bağlı olduğu düşünülmüştür. Çünkü yaşlanmaya bağlı olarak, fibroblastlar, zamanla fibrositlere dönüşmeye başlamaktadır. 33
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY S.Ü.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi (Tıp) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA -1997 Raziye AYDINLI Danışman Prof.Dr.İsmet PAMİR The Structure of Ligamentum Patellae and Ligamenta Cruciata Genus at Articulatio Genus Four zones which are different from each other morphologically in the adhering fields of the tendon of the cadaver's knee joints to the bones were discovered.These zones are: 1- Tendon or Ligament : It has been formed of collagen fibers parallel to eachother. 2- Fibrokartilage : Between collagen fibers, cells in double or row arranged form has been taking part. 3- Mineralize fibrokartilaj : It has been seperated blue line from the fibrokartilaj zones. As in fibrokartilaj, in between there collagen groupes cells have been taking part. 344- Bone: It has shown a form that is similiar to the irregular shape of calcified cartilage. It was observed that the amount of calcified cells at the connection points of the ligament and tendons increases as directly proportional to crosssection thickness and weight carried. Apart from these, in this study, the amount of fibrocytes and fibroblast of three knee ties holding areas in randomly chosen six fields have been counted. It has been revealed that the ratio of fibroblast in these total figures is about 20 % according to fibrocytes. It has been thought that this result could arise from the cadavers that have been used in the study. Because they are ovaraged. Fibroblast change into fibrocytes depending on ovarage with time. 35