Obezlerde kalça, diz ve ayak bileği eklemlerinin hareket genişliği değerlerinin, normal bireylerle karşılaştırılması
Comparison of hip, knee and ankle joint range of motions in obese and normal individuals
  1. Tez No: 248807
  2. Yazar: MURAT ÇETKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN ÇIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızda, obez bireylerin kalça, diz ve ayak bileği eklemlerinin hareket genişliklerini elektronik dijital inklinometre cihazını kullanarak bulmak ve bu değerleri obez olmayan bireylerin eklem hareket genişlikleriyle karşılaştırmak amaçlandı. Çalışmamıza 40 obez (20 erkek, 20 kadın) ve 40 normal birey (20 erkek, 20 kadın) katıldı. Bireylerin vücut ağırlığı 0.1 kg duyarlılığındaki taşınabilen dijital tartı kullanılarak ölçüldü. Boy uzunluğu ölçümü ise duvara yapıştırılan mezura yardımıyla gerçekleştirildi. Katılımcıların obez olup olmadıkları vücut kitle indeksi değerine göre tespit edildi. Vücut kitle indeksi ? 30 kg/m2 olanlar obez, vücut kitle indeksi 18.5-24.9 kg/m2 olanlar da normal vücut ağırlığındaki bireyler olarak değerlendirildi. Kalça, diz ve ayak bileğinin hareket genişlikleri Cybex elektronik dijital inklinometre cihazı kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was; to determine hip, knee and ankle joint range of motions using digital electronic inclinometer in obese individuals and compare these values with joint range of motions of non-obese individuals. 40 obese (20 men and 20 women) and 40 normal subjects (20 men and 20 women) partipicated in our study. Body weight of partipicants was measured to the nearest 0.1 kg using a portable digital scale. Measurement of standing height was performed using measuring tape which fixed to the wall. Whether subjects are obese was determined according to body mass index scores. The subjects whose body mass index ? 30 kg/m2 were evaluated as obese. The subjects whose body mass index between 18.5 and 24.9 kg/m2 were evaluated as individuals who have normal body weight. The range of motion of hip, knee and ankle was measured using Cybex Electronic Digital Inclinometer. According to obtained data, the left side hip abduction ranges of obese men at hip and knee flexed position on measured side were less than the measurements of normal-weight men (left: 56.8±5.5, 59.8±2.6.