Kültürel diplomasi bağlamında Yunus Emre Enstitüsü Türkçe öğretim setlerindeki sanat içerikli metinler
Artistic texts in Yunus Emre Institute Turkish teaching sets in the context of cultural diplomacy
- Tez No: 701846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET SANİ ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sanat, yabancı kamuları kültürle etkilemeyi amaç edinen kültürel diplomasinin en etkili ögeleri arasında yer almaktadır. Nitekim bir ülkenin edebiyatı, müziği, filmleri, dizileri, tiyatrosu, dansları, mimarisi, el sanatları, hacim sanatları vs. kültürel diplomaside kullanılmaktadır. 2020 yılında dünyanın en çok öğrenilen 5. dili konumuna ulaşan Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi, Türk kültür diplomasisinde önemli bir yer tutmaktadır. Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında kullanılan materyaller, kültürel diplomasi ögesi olan birçok ögeyi bünyesinde barındırmaktadır. Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında faaliyet gösteren kurumların başında gelen Yunus Emre Enstitüsünün Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında hazırlamış olduğu birçok materyal bulunmaktadır. Bu çalışmada, Yunus Emre Enstitüsü Türkçe öğretim materyallerinden Yedi İklim Türkçe Öğretim Seti, Türkçe Öğreniyorum Seti, Çocuklar İçin Türkçe Öğretim Seti; Anadolu Hikâyeleri, Çocuk Hikâyeleri Dizisi, Dede Korkut Hikâyeleri ve Türkçenin Sesi Yunus Emre Hikâyeleri'ne ait toplamda 48 kitap, sanat içerikli metinler yönünden incelenmiştir. Bu kitaplarda,“Kültürel diplomasinin bir ögesi olan sanat içerikli metinler nelerdir?”sorusuna cevap aranmıştır.“Nitel araştırma yöntem”lerinden“içerik analizi”yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışma, Yunus Emre Enstitüsü Türkçe öğretim materyallerinden 48 kitabın kültürel diplomasinin sanat ögesi yönünden incelendiği ilk çalışma olması dolayısıyla önem taşımaktadır. Araştırmanın sonucunda; Yunus Emre Enstitüsü Türkçe öğretim materyallerinin -bazı ekleme ve düzenlemelere ihtiyaç duymakla birlikte- Türk kültür diplomasisine dair sanatın birçok türünü içeren metinleri bünyesinde barındırdığı, dolayısıyla Türkçe öğretim materyallerinin Türk kültür diplomasinin uygulama alanlarından biri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art is among the most effective elements of cultural diplomacy, which aims to influence foreign publics with culture. As a matter of fact, a country's literature, music, movies, TV series, theater, dances, architecture, handicrafts, volume arts, etc. used in cultural diplomacy. Teaching Turkish as a foreign language, which has become the world's 5th most learned language in 2020, has an important place in Turkish cultural diplomacy. Yunus Emre Institute, which is one of the leading institutions operating in the field of teaching Turkish as a foreign language, has many materials prepared in the field of teaching Turkish as a foreign language. In this study 48 books including Seven Climate Turkish Teaching Set, I am Learning Turkish Set, Turkish Teaching Set for Children; Anatolian Stories, Children's Stories Series, Dede Korkut Stories and Voice of Turkish Yunus Emre Stories were examined in terms of artistic texts. In these books, the answer to do question of“What are the artistic texts that are an element of cultural diplomacy?”has been sought. This study, which was carried out using the“content analysis”method, one of the“qualitative research methods”, is important because it is the first study in which 48 books from Yunus Emre Institute Turkish teaching materials are examined in terms of the artistic element of cultural diplomacy. As a result of the research; It has been concluded that Yunus Emre Institute's Turkish teaching materials -although it needs some additions and arrangements- contain texts containing many types of art related to Turkish cultural diplomacy, so Turkish teaching materials are one of the application areas of Turkish cultural diplomacy.