Kültürel diplomasi silahı olarak pazarlama: Ankara'da eğitim gören Türkiye burslusu öğrenciler üzerinde nitel bir araştırma
Marketing as a cultural diplomacy weapon: Qualitative research on Türkiye scholarships students studying in Ankara
  1. Tez No: 743361
  2. Yazar: MUHARREM OĞUZHAN ANAYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüzde birçok devlet diğer devlet halklarının ve paydaşlarının sempatisini kazanabilmek, bu kitleleri cezbedebilmek adına yumuşak güç unsurlarından faydalanmaktadır. Bu noktada kültürel diplomasi kanalları, kültür enstitüleri ve uluslararası öğrenci hareketliliği soğuk savaşın bitiminden günümüze oldukça önem kazanmıştır. Literatür incelendiğinde farklı disiplinlerde Türkiye'nin yumuşak gücünü ve kültürel diplomasi faaliyetlerini eğitim diplomasisi çerçevesinde Türkiye Bursları üzerinden inceleyen çalışmaların olduğu görülmektedir. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından gönüllü elçiler olarak görülen uluslararası öğrenciler, yurtdışında Türkiye'nin gönüllü“marka elçileri”konumunda bulunmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın, Türkiye'nin kültürel diplomasi faaliyetlerini pazarlama çerçevesinden inceleyen ve bu faaliyetlerin ulus marka algısına etkilerini uluslararası öğrenciler üzerinden değerlendiren nitel bir araştırma olarak pazarlama alan yazınına katkı sağlaması hedeflenmektedir. Bu çalışmanın amacı; kamu diplomasisi, kültürel diplomasi, iş birliği ve kalkınma faaliyetlerini yürüten Türkiye'nin YTB, Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Maarif vakfı, Kızılay gibi kamu kuruluşlarının bu çalışmalarının ve insani diplomasi etkinliklerinin yanı sıra ulus marka alanındaki etkilerinin Türkiye Burslusu öğrenciler tarafından kendi ülke ve bölgelerinde nasıl algılandığının tespit edilmesidir. Bu doğrultuda,“Bir pazarlama aracı olarak kültürel diplomasi faaliyetlerinin ülke marka algısı bağlamında etkisi.”çalışmanın ana problem cümlesidir. Çalışmanın ilk bölümünde yumuşak güç kavramının kavramsal çerçevesi açıklanmış; Fransa, Birleşik Krallık, Almanya, ABD, Çin olmak üzere belirlenen beş ülkenin ve Türkiye'nin kültürel diplomasi uygulamalarıyla birlikte hükümet burslarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise ülke imajı ve ulus markalamanın kavramsal çerçeveleri ortaya konulmuş, Alexander Buhmann'ın 4D ülke imajı modeline yer verilmiştir. Son bölümünde araştırmanın evrenini oluşturan Ankara'da eğitim gören Türkiye Burslusu öğrencilerden amaçlı örnekleme ve kartopu örnekleme tekniği kullanılarak 17 ülkeden toplam 24 uluslararası öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmada nitel veri toplama tekniklerinden olan mülakat tekniği ve yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış mülakat soruları kullanılmıştır. Mülakatlardan elde edilen deşifreler öğrenci görüşlerinin daha net anlaşılması, katılımcıların konulara kişisel yaklaşımlarının bütüncül bir şekilde görülmesi ve mülakat esnasındaki konu akışının bozulmadan aktarılması adına bulgular kısmında tam hali ile ortaya konmuştur. Elde edilen veriler tartışılmış, sonuç ve önerilerle araştırma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, many countries benefit from soft power elements in order to gain the sympathy of other countries' publics and stakeholders and to attract these masses. At this point, cultural diplomacy channels, cultural institutions, and international student mobility have gained great importance since the end of the cold war up to the present. When the literature is reviewed, it is seen that there are studies in different disciplines examining Turkey's soft power and cultural diplomacy activities within the framework of education diplomacy through Türkiye Scholarships. International students, who are seen as volunteer ambassadors by YTB, are in the position of voluntary“brand ambassadors”of Turkey abroad. In this context, it is aimed that this study will contribute to the marketing literature as qualitative research that examines Turkey's cultural diplomacy activities from the marketing perspective and evaluates the effects of these activities on nation brand perception through international students. The aim of this study is to determine how the activities of public institutions such as Presidency for Turks Abroad and Related Communities (YTB), Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA), Yunus Emre Institute (YEE), Turkish Maarif Foundation, and Kızılay- which carry out public diplomacy, cultural diplomacy, cooperation, development, and humanitarian diplomacy activities- in the nation brand area are perceived by the Türkiye Scholarships students in their countries and regions. Accordingly,“the effect of cultural diplomacy activities as a marketing tool in the context of country brand perception”is the main problem statement of the study. In the first part of the study, the conceptual framework of soft power is explained; the cultural diplomacy practices with government scholarships of five countries determined as France, the United Kingdom, Germany, the USA, and China as well as Turkey are included. In the second part, the conceptual frameworks of country image and nation branding are presented, and Alexander Buhmann's 4D country image model is included. In the final part, a total of 24 international students from 17 countries among Türkiye Scholarship students studying in Ankara, which constitutes the universe of the research, were reached by using purposeful sampling and snowball sampling technique. The in-depth interview technique, which is one of the qualitative data collection techniques, and structured and semi-structured interview questions were used in the research. In order to understand students' views more clearly, to see the personal approaches of the participants in a holistic way, and to convey the flow of the subject during the interview without being disturbed, the transcripts obtained from the interviews were presented in their full form in the findings section. The data obtained were discussed, and the research was concluded with conclusions and recommendations.