Tercüman-ı Ahvâl gazetesinin 1-50 sayılarını transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of the numbers 1-50 of Tercüman-i Ahvâl newspaper
  1. Tez No: 701872
  2. Yazar: BEYTULLAH OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 675
Özet
“Tercümân-ı Ahvâl Gazetesinin 1-50 Sayılarının Transkripsiyon Ve Değerlendirmesi”isimli bu tezde; Türk basın tarihine yeni bir kimlik kazandırmış olan Çapanzâde Agâh Efendi'nin 1860-1866 yılları arasında yayımlamış olduğu Tercümân-ı Ahvâl gazetesi, toplumun yaşanan gelişmelerden haberdar olmasında önemli bir rol oynamıştır. Osmanlı coğrafyasında özgür basının temelini oluşturmuş, toplumu yönetenlerin sözcülüğünü yapmak yerine, halkı doğru ve gerçek haberler ile yönlendirmeyi temel gâye edinmiştir. Tercümân-ı Ahvâl gazetesinin incelenmesiyle hem Tanzimat dönemi fikir gazeteciliği örneklenmeye hem de yayımlandığı dönemde yaşanan olayların gazeteye yansıması ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The newspaper Tercümân-ı Ahvâl, published between 1860 and 1866 by Çapanzâde Agâh Efendi, who gave a new identity to the history of the Turkish press in this thesis named“The Transcription and Evaluation of Issues 1-50 of the Tercüman-ı Ahval Newspaper”, plays an important role in keeping the society informed of the developments. Has played. It formed the basis of the free press in the Ottoman geography, and instead of acting as the spokesperson for those who govern the society, it aimed to guide the people with true and real news. By examining the newspaper Tercüman-ı Ahval, it has been tried to both exemplify the opinion journalism of the Tanzimat period and to reveal the reflection of the events that took place in the period when it was published.