Yetişkinin sıkıntılı solunum sendromunda tedavi prensipleri (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 70188
  2. Yazar: SEFA SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Özellikle göğüs cerrahisi yoğun bakım ünitelerinde görülen ve ARDS'nin bir modeli olan REPO tedavisi konusunda halen tatmin edici bir düzeye gelinememiştir. Mekanik ventilasyon ekspirasyon sonu pozitif basınç uygulaması ve inspiratuar oksijen konsantrasyonunun artırılması REPO de destekleyici tedavinin temelini oluşturur. REPO' nün tedavisinde medikasyonun yeri ve şekli halen tartışma konusudur. Bu çalışma REPO de medikal tedavi yöntemlerini karşılaştırmalı olarak inceleme amacıyla yapılmıştır. Deneklerde REPO oluşturduktan sonra ilaç uygulanmasına akciğerlerin verdiği yanatın değerlendirilmesi için 3 gruba ayrılan 30 tavşan üzerinde çalışılmıştır. Birinci gruba REPO oluşturulduktan sonra herhangi bir tedavi uygulanmamıştır. İkinci gruba Vitamin E ve pentoksifilin tedavisi, ve üçüncü gruba kortikosteroid, diüretik, antibiyotik tedavisi uygulanmıştır. Sakrifikasyon öncesi tüm deneklerin kan gazları alınmış, sakrifikasyondan sonra tüm deneklerin akciğer ağırlıkları ölçülüp, makroskobik ve mikroskobik olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; uzun süre kollabe akciğerin birden reekspansiyonun REPO ye neden olduğu tespit edilmiştir. REPO oluştuktan sonra uygulanacak medikal tedavilerin akciğerlerin iyileşmesine belirgin bir fayda sağlamadığı görülmüştür. Mortalite ve morbitesi oldukça yüksek olan REPO de yeni tedavi protokollerinin araştırılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY In Adult Respiratory Distress Syndrome Evaluation of Treatment (An Experimental Study) In the topic of adult respiratory distress syndrom treatment model reexpansion pulmonary edema (REPE) which is seen in especially thoracic surgery intensive care units, we have no satisfactory results.In REPE it is essential element of supportive treatment that application of mechanical ventilation PEEP and increment of inspiratory oxygen concentration. There is same contraindication in the model and place of REPE treatment. This thesis is aimed to investigation correlation of types of medical treatment in REPE. After construction of REPE, it was worked on 30 rabbits which was divided into 3 groups, in order to examine response of lungs exposed to medication. After constructing REPE the first group, another treatment was not applied. Second group was on alpha-tocopherol and pentoxyphilline treatment and third group was on corticosteroid, diuretic, antibioticBefore sacrification blood gases were taken from rabbits, after sacrification macroscopic and microscopic examination of lung its weight were examined. As a result; It was concluded that, sudden reexpansion of collapsed lung for along time, results REPE. After constructing REPE, applied medical treatment was not helpful for the healing of lungs.lt will be suitable for investigating another new treatment protocols instead of REPE which mortality and morbidity is high. 52