Spor odaklı ürün reklamlarında ünlü kullanımının marka imajı ve satın alma niyeti üzerine etkisi: Z kuşağı üzerinde bir araştırma
The effect of famous use in sports oriented product advertisements on brand image and purchase intention: A research on generation Z
  1. Tez No: 701887
  2. Yazar: KATRE YIRTICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda reklamlarda ünlü isimlerin kullanılmasına ilişkin uygulamalar giderek artmaya başlamıştır. Bu noktada markalar, reklamlarındaki kullandıkları ünlülerin çekicilikleri, güvenilirlikleri, uzmanlıkları gibi unsurların tüketicileri etkileyeceklerini öngörmüşlerdir. Bu doğrultuda reklamlarda ünlü isimlerin kullanımının markaya yönelik pozitif bir imajın oluşmasını sağlayacağı ve tüketicileri satın alma eyleminde bulunmaya yönelteceği düşünülmüştür. Bu durum pek çok diğer sektörde ve markada olduğu gibi, spor markalarının reklamları için de geçerlidir. Bu anlatılanlar çerçevesinde bu çalışmada, Z kuşağı tüketicilerde spor odaklı ürün reklamlarında ünlü kullanımının marka imajı ve satın alma niyeti üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, applications regarding the use of famous names in advertisements have started to increase. At this point, brands have predicted that the attractiveness, reliability and expertise of the celebrities they use in their advertisements will affect the consumers. In this direction, it is thought that the use of famous names in advertisements will create a positive image for the brand and lead consumers to make purchases. This is also true for the advertisements of sports brands, as in many other sectors and brands. Within the framework of this, it is aimed to examine the effects of celebrity use in sports-oriented product advertisements on brand image and purchase intention in Z generation consumers.