Müşteri sadakati oluşturmada demografik, coğrafi, psikografik ve davranışsal segmentasyon: Elektronik ticaret sektöründe bir araştırma
Demographic, geographical, psychographic and behavioral segmentation in building customer loyalty: A research in the electronic trade sector
- Tez No: 701893
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Müşteri sadakati özellikle günümüz küresel rekabet ortamında nadir elde edilebilen ve sonrasında elde tutulması da zor olan bir kavramdır. Çok sayıda seçenek bulunması, kullanım kolaylığı ve düşük fiyatlar marka bağlılığının yaratılması ve sürdürülmesini zor hale getirmektedir. Elektronik ticaret sektöründe müşteri sadakatinin demografik, coğrafi, psikografik ve davranışsal faktörler ile ne şekilde farklılaştığını ortaya koymak amacıyla araştırma yürütülmüştür. 402 kişi ile gerçekleştirilen anket çalışması neticesinde cinsiyet, medeni durum, eğitim durumunun müşteri sadakati açısından anlamlı olduğu değerlendirilmiştir; yaş, gelir durumu ve meslek demografisinin ise müşteri sadakati ile anlamlı şekilde ilişkisi gözlenememiştir. Coğrafi segmentasyon açısından yerleşim yeri durumunun müşteri sadakati ile ilişkili olduğu değerlendirilmiş olup, şehir durumu ise anlamlı olarak ilişkilendirilememiştir. Psikografik segmentasyon açısından yaşam tarzının müşteri sadakati ile anlamlı şekilde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bazı yaşam tarzı gruplarının daha yüksek müşteri sadakatine sahip oldukları gözlenmiştir. Davranışsal açıdan müşteri sadakati incelendiğinde ise alışveriş yapma sıklığının ciddi şekilde ilişkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Customer loyalty is a concept that can be rarely achieved in today's global competitive environment and is difficult to retain afterwards. The abundance of options, ease of use, and low prices make it difficult to create and maintain brand loyalty. A research has been conducted to reveal how customer loyalty differs in the electronic commerce sector with demographic, geographical, psychographic and behavioral factors. As a result of the survey conducted with 402 people, it was evaluated that gender, marital status and education level are significant in terms of customer loyalty. No significant relationship between age, income and occupational demographics and customer loyalty was observed. In terms of geographical segmentation, it was evaluated that settlement status is related to customer loyalty, but city status could not be associated significantly. In terms of psychographic segmentation, it has been found that lifestyle is significantly associated with customer loyalty. It has been observed that some lifestyle groups have higher customer loyalty. When analyzing customer loyalty in behavioral terms, it was observed that shopping frequency was significantly related.