Kurumsal itibar algısının örgütsel bağlılığa etkisi: Bir özel güvenlik şirketi uygulaması
The effect of corporate reputation perception on organizational commitment: Implementation of a private security company
  1. Tez No: 701894
  2. Yazar: OKAN ELÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kavramsal boyutları ile kurumsal itibar algısının örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri araştırılan çalışmada, bir özel güvenlik şirketi çalışanlarına yönelik uygulama yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde araştırmanın genel çerçevesi hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümünde itibar tanımlanarak bileşenleri ele alınmıştır. Ayrıca kurumsal itibar ile bağlantılı kavramlar, kuramsal yaklaşımlar, kurumsal itibarın yönetimi, ölçümü ve yararları tanımlanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde örgütsel bağlılık kavramı tanımlanarak; örgütsel bağlılığın sınıflandırılması, etki eden faktörler, sonuçları ve kurumsal itibar ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise çalışanların şirket tecrübesi ile eğitim seviyesindeki değişikliğin kurumsal itibar algısı arasındaki ilişkinin varlığı/yokluğu incelenmiştir. Diğer taraftan kurumsal itibar algısının örgütsel bağlılığı hangi düzeyde etkilediği ile birlikte beyaz ve mavi yaka personelde bu etkinin farklılıkları araştırılmıştır. Alan çalışması ile birlikte araştırmanın evrenini oluşturan özel güvenlik şirketinde eğitim seviyesi ile kurumsal itibar algısının arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, şirket tecrübesi ile ise anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Özel güvenlik şirketi çalışanlarının kurumsal itibar algılarının örgütsel bağlılığı pozitif yönde ve anlamlı etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca beyaz yaka personelde bu etki yüzde 54 olarak tespit edilirken, mavi yaka personelde yüzde 67 olarak tespit edilmiştir. Şirket tecrübesinin zaman, örgütsel bağlılığında en önemli unsurunun maddi kaynak olduğu düşünüldüğünde kurumsal itibarın iyi yönetilmesinin varlık güvenliği misyonunu benimseyen özel güvenlik şirketi için hem zamandan hem de maliyetten tasarruf avantajı sağlayacağı şüphesizdir.
Özet (Çeviri)
In the study, in which conceptual dimensions and the effects of corporate reputation perception on organizational commitment were investigated, an application was made for employees of a private security company. In the first part of the study, information about the general framework of the research was given, and in the second part, reputation was defined and its components were discussed. In addition, concepts related to corporate reputation, related theoretical approaches, management, measurement and benefits of corporate reputation are defined. In the third part of the research, the concept of organizational commitment is defined; The classification of organizational commitment, influencing factors, results and the relationship between corporate reputation and organizational commitment are discussed. In the fourth part, the presence / absence of the relationship between the employees' company experience and the change in education level and their perception of corporate reputation is examined. On the other hand, to what extent the corporate reputation perception affects organizational commitment and the differences of this effect in white and blue collar personnel were investigated. With the field study, it was determined that there was no significant relationship between the education level and corporate reputation perception in the private security company, which constitutes the universe of the research, and there is a significant relationship with the company experience. It was determined that corporate reputation perceptions of private security company employees positively and significantly affect organizational commitment. In addition, this effect was detected as 54% for white-collar personnel, while it was found to be 67% for blue-collar personnel. Considering that the most important element of company experience in time and organizational commitment is financial resources, it is undoubted that good management of corporate reputation will provide both time and cost savings advantage for the private security company that adopts the mission of asset security.