E-loyalty of food supplements products by investigating consumers' value perception, online shopping attitudes and behaviors of e-commerce in Turkey
Türkiye'de tüketicilerin değer algısı, çevrimiçi alışveriş tutumu ve e-ticaret davranışlarının araştırılarak takviye edici gıda ürünlerinde e-sadakat oluşumu
  1. Tez No: 794452
  2. Yazar: YEŞİM BALKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BASKIN YENİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İletişimin giderek dijitalleşen doğası, işletmeleri müşterilerle sanal pazarlama stratejileri oluşturarak uygulamaya mecbur kılıyor. Bununla birlikte gıda takviyesi firmaları dâhil olmak üzere birçok şirket, geleneksel pazarlama uygulamalarını bu yeniçağın iş platformunun gereksinimlerine göre uyarlayıp harekete geçmeye başladı. Bu çalışma, e-ticaret şirketlerinden gıda takviyesi ürünleri satın alma eğiliminde olan tüketicilerin çevrimiçi sadakat tutumunun nasıl oluştuğuna etki eden faktörleri incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Önerilen modelde, çevrimiçi sadakat oluşturmak için internet üzerinden gıda takviyesi satan e-ticaret siteleri ve tüketiciler arasındaki ilişkinin derecesi araştırılmaktadır. Online sadakatin ana belirleyicileri faktörleri olan çevrimiçi güvenilirlik ve güvenlik, marka bağlılığı, web sitesi özellikleri ve teknolojik altyapı, müşteri hizmetleri ve memnuniyet tarafından oluşturulan beş önemli boyutu inceleyerek etkileyen faktörlerin daha derin bir şekilde analizi yapılmıştır. Bu araştırma, gıda takviyesi endüstrisinde faaliyet gösteren e-ticaret siteleri için, mevcut müşterileri elde tutmak ve yenilerini kazanmak adına tüketici ilişkilerinin bir sonucu olarak çevrimiçi sadakat düzeyinin nasıl oluşturulacağı ve arttırıldığı konusunda bazı önemli noktaları aydınlatmayı amaçlamaktadır. Önerilen model çevrimiçi sadakati etkileyen faktörleri içerirken, bu çalışma diğer araştırmalardan farklı olarak tüketicilerin çevrimiçi gıda takviyesi ürünleri satın alma eğiliminden doğan çevrimiçi sadakat yaratma arasındaki ilişkiyi aynı model içerisinde incelemektedir. Örneklem olarak, Türkiye'de yaşayan yüz elli sekiz çevrimiçi gıda takviyesi alıcısı bu araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Bu makale, çevrimiçi gıda takviyesi satın alım yapan tüketiciler için gıda takviyesi endüstrisinin çevrimiçi sadakat kavramı konusundaki eksikliğine ışık tutmaktadır. Daha önce yapılan araştırmalara ek olarak bu çalışma, gelecekteki araştırmacılara, sosyal medya çağının popüler ve yeni trend platformu Meta verse uygulamalarını inceleyip farklı demografik ve coğrafik özelliğe sahip örneklemler ile online sadakat boyutlarının etkilerini dikkate almalarını tavsiye ediyor.
Özet (Çeviri)
The increasingly digitized nature of communication compels businesses to engage with clients in virtual marketplaces and, as a result, companies including food supplement providers try to adapt their conventional marketing practices according to the requirements of this new era business platform. Essential constitutions as purpose of this study is to understand affecting factors of e-trade companies to create e-loyalty attitude by consumer intent to buy online food supplement products. The proposed model investigates the degree of relationship between e-traders and consumers to build e-loyalty. It offers a deeper understanding of relatively affecting factors by examining five important dimensions which are constituted by online trust and security, brand commitment, website features and technological infrastructure, customer service and satisfaction that are prime determinants of e- loyalty. The paper is aimed to enlighten some important points for e-traders operating in the food supplement industry about how to build and increase the level of e-loyalty as an outcome of consumer relationships to retain existing customers and gain the new ones. While the proposed model includes effective factors of e-loyalty, this study, different from other research, investigates a relationship between consumers' intention to buy online food supplement products and satisfaction to create e-loyalty as an outcome in the same model. As a sample, a hundred fifty-eight online food supplement buyers living in Turkey participated voluntarily in this survey. This paper enlightens the lack of the food supplements industry on e-loyalty concept for consumers who make online drug purchases. Instead of previous literature, this study advises future researchers to consider other dimensional effects of e-loyalty such as by a new era of social media emerging trend named Meta Verse with numerous demographic characteristics in other nations.