Bilgi merkezlerinde iş sağlığı ve güvenliği: Çankırı Karatekin Üniversitesi Kütüphanesi ve Cibuti Üniversitesi Kütüphanesi örneği
Occupational health and safety in information centers: The case of Çankırı Karatekin University Library and Djibouti University Library
- Tez No: 701898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Information and Records Management, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, her ne kadar son yüzyılda insan hayatının öncelenmesinin bir göstergesi olarak önem kazanmış ve ön plana çıkmış bir disiplin gibi görülse de aslında geçmişi çok daha eskilere dayanan bir uygulamadır. Özellikle sanayileşmiş toplumlar bu konuda da başı çekerken, sanayileşememiş toplumlar iş sağlığı ve güvenliği konusunun önem ve gerekliliğini geç fark etmişlerdir. İş sağlığı ve güvenliği önceleri yoğun üretim yapan iş yerleri için bir gereklilik gibi algılansa da zamanla hizmet ya da mal üreten ayrımı yapılmaksızın bütün işyerleri için geçerli hale gelmiştir. Bu kapsam genişlemesinden, bilgi merkezleri de nasibini almış ve iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının bilgi merkezleri için de bir gereklilik olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği disiplinine ilişkin genel bir çerçeve çizilerek, bilgi merkezleri bağlamında konunun önemine ve gerekliliğine dikkat çekmek amaçlanmıştır. Bilgi merkezi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalık düzeyleri ne kadar yüksek olursa konunun bütün paydaşlar yani yöneticiler, bilgi profesyonelleri, kullanıcılar ve yasa koyucular tarafından o derece önemseneceği ve gerekli adımların atılmasında etkili olacağı düşünülmektedir. Bu düşünceden hareketle çalışmada Çankırı Karatekin Üniversitesi Kütüphanesi ve Cibuti Üniversitesi Kütüphanesi çalışanlarının iş güvenliği ve sağlığı farkındalık düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Her iki kütüphane çalışanlarından 8'er kişi olmak üzere 16 kişiye uygulanan mülakat sonunda bu çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algı düzeylerinin yüksek olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although occupational health and safety is seen as a discipline that has gained importance and come to the fore as an indicator of the priority of human life in the last century, it is actually a practice that goes back much further. While industrialized societies lead the way in this regard, non-industrialized societies realized the importance and necessity of occupational health and safety too late. Although occupational health and safety was perceived as a necessity for workplaces with intensive production, over time, it has become valid for all workplaces without distinction of producing services or goods. Information centers have also had their share from this scope expansion and it has been understood that occupational health and safety practices are also a necessity for information centers. In this study, it is aimed to draw attention to the importance and necessity of the subject in the context of information centers by drawing a general framework for the discipline of occupational health and safety. It is thought that the higher the awareness level of information center employees on occupational health and safety, the more important the issue will be by all stakeholders, namely managers, information professionals, users and legislators, and will be effective in taking the necessary steps. Based on this idea, in this study, it was tried to measure the occupational safety and health awareness levels of Çankırı Karatekin University Library and Djibouti University Library employees. As a result of the questionnaire applied to 16 people, 8 of them from both library staff, it was determined that the occupational health and safety perception levels of these employees were not high.