Okul öncesi eğitim kurumlarının kalitesine göre 3-6 yaş çocuklarının öğretmenleri ve akranları ile etkileşimlerinin incelenmesi
Examining the interactions of 3-6 years old children with their teachers and peer according to the quality of pre-school education institutions
- Tez No: 701901
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİRE KARABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amacı İzmir ilinde okul öncesi kurum kalitesine göre, 3-6 yaş aralığındaki çocukların öğretmen ve akranlarıyla olan etkileşimlerini incelemek olan bu araştırmada kurum kalitesi üç farklı düzeyde ele alınmaktadır. Öğretmen-çocuk ve akran etkileşimlerinin farklı kalite düzeylerine göre nasıl farklılaştığı araştırılmıştır. Bu nedenle araştırma, nedensel karşılaştırma deseninde dizayn edilmiştir. Çalışmanın evrenini, İzmir ilinde resmi kurum statüsünde faaliyet göstermekte olan bağımız anaokulları ve ilköğretime bağlı ana sınıflarına devam eden tüm okul öncesi dönem çocukları oluşturmaktadır. Çalışmaya İzmir ilinde 3-6 yaş arası çocuklar için eğitim veren okullardan seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 13 devlet okulu, bu okullarda görev yapmakta olan 3-6 yaş grubu öğretmenleri ve çocuklar dâhil edilmiştir. Araştırmaya dâhil edilecek olan çocuklar, sınıf mevcudu göz önüne alınarak seçkisiz olmayan örneklem yöntemlerinden sistematik örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Bu çalışmada, veri toplama araçları olarak Okul Öncesi Kurum Değerlendirme Ölçeği Revize Edilmiş Formu (Early Childhood Envoirment Rating Scale-Revised [ECERS-R]), Öğrenci-Öğretmen İlişki Ölçeği Kısa Formu (Student-Teacher Relationship Scale-Short Form [STRS-Short Form]) ve Drexel Erken Çocukluk Davranış Değerlendirme Ölçeği (Drexel Early Childhood Behavior [DECB] Rating Scale) kullanılmıştır. 3-6 yaş arası eğitim veren sınıflarda kurum kalitesi, gözlem yoluyla incelenmiştir. Gözlem süresince 7 ana başlıktan ve 43 maddeden oluşan ECERS-R ölçeği araştırmacı tarafından kullanılmıştır. Ölçekte belirtildiği şekliyle 2 hafta ara ile 2 gözlem yapılmıştır. ECERS-R ölçeğinin uygulandığı sınıf öğretmenlerinden, her sınıfta bulunan çocuk listesinin 5., 10. ve 15. sırasında yer alan çocuklar için öğretmen-çocuk etkileşimini değerlendirmek üzere Öğrenci-Öğretmen İlişki Ölçeği Kısa Formu (STRS-short formu)'nu ve bu çocukların akranlarıyla etkileşimlerini değerlendirmek üzere Drexel Erken Çocukluk Davranış Değerlendirme Formu'nu doldurmaları istenmiştir. ECERS-R ölçeğine ait ortalamalar, çocuk-öğretmen ilişkisinin yakınlık ve çatışma alt boyutlarını ifade eden SRTS-Short Form ölçeğine ait puanlar ve akran etkileşiminin saldırganlık, prososyal davranışlar ve içedönüklük alt boyutlarını gösteren Drexel ölçeğine ait puanlar SPSS 25 paket programına kaydedilmiştir. Kurum kalitesi puanları ile öğretmen çocuk ve akran ilişkisine ait alt boyutlar arasında One Way ANOVA uygulanmıştır. Çocukların öğretmenleri ile olan etkileşimleri kurum kalitesine göre incelendiğinde, yapılan analizler sonucunda çocukların öğretmenleri ile olan etkileşimlerinde hem çatışma hem de yakınlık boyutunda kurum kalitesine göre anlamlı farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Akran etkileşiminin saldırganlık boyutunda anlamlı farklılıklar saptanırken, prososyal davranış ve içe dönüklük boyutlarında, kurum kalitesine göre anlamlı farklılıklar ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the interactions of children aged 3-6 in İzmir with their teachers and peers according to the quality of the preschool institution. The quality of the preschool institution and the interaction of the children aged 3-6 with their teachers and peers are examined in two dimensions. The study is designed as a casual comparison research to determine the teacher-child and peer interactions in schools with different institution quality. The universe of the study consists of all preschool children attending kindergartens affiliated to primary education and affiliated kindergartens operating in the status of an official institution in the province of Izmir. In the study, 13 public schools selected by convenient sampling method, one of non-random sampling methods, from schools providing education for children aged 3-6 in İzmir, and 3-6 age group teachers and students working in these schools were included. The children to be included in the study were determined by the systematic sampling method, which is one of the non-random sampling methods, considering the class size. In this study, the Early Childhood Envoirment Rating Scale-Revised (ECERS-R), Student-Teacher Relationship Scale-Short Form (STRS- Short) and the Drexel Early Childhood Behavior Rating Scale (Drexel Early Childhood Behavior [DECB] Rating Scale were used as data collection tools. Institutional quality in classrooms providing education between the ages of 3-6 was determined by an observation. For the observation, the ECERS-R scale, consisting of 7 main titles and 43 items was used by the researcher. The observer made a score between 1-7 (1-bad and 7-excellent) for 43 items during the 3-hour observation. As stated in the scale, 2 observations were made with an interval of 2 weeks. Student- Teacher Relationship Scale Short Form (STRS-short form) is used to evaluate teacher-child interaction for students who are in the 5th, 10th and 15th rows of each class list, determined by the systematic sampling method from the classroom teachers to whom the ECERS-R scale was applied. They were asked to fill out the Drexel Early Childhood Behavior Evaluation Form in order to evaluate this and their interactions with their peers. The averages of the ECERS-R scale, the scores of the SRTS-Short Form Scale, expressing the closeness and conflict sub-dimensions of the student-teacher relationship, and the scores of the Drexel scale showing the aggression, prosocial behaviors and introversion sub-dimensions of peer interaction were recorded in the SPSS 25 package program. ANOVA was applied for the institution quality scores and the sub-dimensions of teacher-student-peer relationship. Levene's test was applied for homogeneity of variance before ANOVA. Demographic information is reported as percent-frequency. When the interactions of the children with their teachers were examined according to the quality of the institution, it was observed that there were significant differences in the interactions of the children with the teachers in both dimensions according to the quality of the institution. While significant differences were detected in the aggression dimension of peer interaction, the absence of significant differences in prosocial behavior and introversion dimensions according to the quality of the institution was a remarkable results.