Zirkonyum propoksit ve zirkonyum bütoksit'in salisilat türevleriyle oluşturdukları komplekslerin sentezi ve karakterizasyonu ve ε-kaprolaktonun halka açma polimerizasyonunda uygulanması
Synthesis and characterization of zirconium propoxide and zirconium butoxide complexes with salicylate derivatives and application of ε-caprolactone in ring opening polymerization
  1. Tez No: 701919
  2. Yazar: GAMZE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASGAR KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada zirkonyum propoksit (Zr(OnPr)4) ve zirkonyum bütoksit'in (Zr(OnBu)4) sübstitüye salisilik asit ile 1:2 mol oranıyla gerçekleştirilmiş ve oluşturulan bileşiklerin yapısı spektroskopik yöntemlerle karakterize edildikten sonra bu bileşikler katalizör olarak ℇ-kaprolaktonun (ℇ-CL) halka açma polimerizasyonunda kullanılmıştır. Oluşan polikaprolaktonun kütlesi jel-geçirgenlik kromatografisiyle (GPC) ve yapısı 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR spektroskopisiyle karakterize edilmiştir. Halka açma polimerizasyonu deneyleri çeşitli sıcaklıklarda, çözücüsüz ortamda gerçekleştirilmiştir. Spektroskopik yöntemlerle bulunan sonuçların monomer değerinden farklı olması ve GPC sonuçlarının oligomer değerinden büyük olması halka açma polimerizasyonunun başarılı bir şekilde gerçekleştiğinin ve dağılım indeksinin bir civarında olması oluşan polimerlerin düzgün ve büyüyebilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reaction of zirconium propoxide (Zr(OnPr)4) and zirconium bütoxide (Zr(OnBu)4) with substitued salicylic acid was carried out with a molar ratio 1:2 and after the structure of the compounds formed was characterized by spectroscopic methods, these compounds were used as catalysts in the ring opening polymerization of ℇ-caprolactone (ℇ-CL). The molecular mass of the polycaprolactone formed was characterized by gel-permeation chromatography (GPC) and its structure was characterized by 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR spectroscopy. Ring opening polymerization experiments were carried out in a solvent-free environment at varios temperatures. The fact that the results found by spectroscopic methods differ from the monomer value and the GPC results are greater than the oligomer value indicates that the ring opening polymerization has been successfully carried out and the dispersion index is around one that the polymers formed are straight and growable.