İnsan kaynakları yönetimi açısından know-how kültürü farkındalığı: İGDAŞ örneği
Know-how culture awareness in terms of human resources management: The case of İGDAŞ
  1. Tez No: 701920
  2. Yazar: LÜTFİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE KUŞAKCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT ÖZARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bilgi yönetimi, işletmelerin sahip olduğu teknolojik bilgilerin, teknik kabiliyetlerin ve faaliyet süresi boyunca elde ettiği deneyimlerin, iş gücü kaynağı ile entegre edilmesi ve iş bilgisine dönüştürülmesi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bilgi yönetimi alt boyutlarına bakıldığında ise liderlik yönetimi, yönetim politikaları ve know-how gibi kavramlar karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, know-how kavramının tanıtılması, know kavramının şirketler açısından öneminin araştırılması ve İGDAŞ örneği üzerinden çalışanların know-how kültürü farkındalığının incelenmesidir. Araştırma kapsamında, İGDAŞ çalışanları örnekleminde öğrenmenin, kişisel seviyeden örgütsel seviyeye taşınıp taşınmadığına ve know-how kültürü ve bilgi yönetimi (knowledge management) kavramı arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Bu çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte uygulanmıştır. Nitel yöntemler olarak derinlemesine görüşme ve ikincil veri kaynağı analizi kullanılmıştır. Nicel yöntem olarak hazırlanan anket , teknik birimlerde görev yapan çalışanlara uygulanmıştır. Araştırma sonucunda çalışanlarda know-how kültürü farkındalığı seviyesi %81.2 , kişiden kişiye know-how edinimi oranı %93.5 , kişiden kişiye know-how aktarımı oranı %71.4 , know-how kavramı bilinirliği seviyesi ise %36,3 olarak ölçülmüştür. Bu çalışma“know-how farkındalığı”başlığında yeterince araştırma yapılmamış olması ve enerji sektöründe bir işletmede ilk kez know-how farkındalık araştırması yapılıyor olması sebebiyle, literatüre önemli bir katkı sağlayacaktır. Know-how kavramının daha kapsamlı ele alınması ve know-how türlerinin sınıflandırılması ise literatüre katkı sağlaması ve ileride yapılacak çalışmalara kaynak olması açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Knowledge management referring to the transfering technical information and experiences accumulated during operations to the workforce and transforming them into the business knowledge has an important function in an enterprise. When we look at the sub-dimensions of knowledge management, we come across concepts such as leadership, management policies and know-how. The purpose of this study is to introduce the concept of know-how, to investigate its importance for companies and to examine the employees' awareness of the know-how culture using the example of İGDAŞ. Within the scope of the research, whether learning is carried out from the personal level to the organizational level and the relationship between the concepts of know-how culture and knowledge management are investigated. In this study, qualitative and quantitative research methods were applied together. In-depth interviews and secondary data source analysis were used as qualitative methods. As quantitative part of the study, a survey was applied to the employees working in the technical units. According to the result of the research, the level of awareness of know-how culture among employees was 81.2%. While the rate of know-how acquisition from person to person was 93.5%, the rate of transfer of know-how from person to person was 71.4%. Finally, the level of know-how recognition was measured as 36.3%. This study will make an important contribution to the literature, since there is not enough research in“know-how awareness”in general and it is the first research conducted in an enterprise operating in the energy sector. It is important to study further the concept of know-how along with its typs for future researches as well as for the literature.