Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları bağlamında silahların eşitliği
Equality of arms within the framework of the decisions of the European Court of Human Rights
- Tez No: 701931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN NAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Çalışmamızın konusu, ülke olarak 1989'den beri yargı yetkisini tanıdığımız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin(01 Kasım 1998'den önceki çalışma şekliyle, Avrupa İnsan Hakları Komisyonu ve Divanı) vermiş olduğu kararlar çerçevesinde Silahların eşitliği ilkesi ve bu ilkenin iç hukukumuzdaki yeridir. Çalışmamızın amacı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6. maddesinde düzenlenen adil yargılanma hakkı kapsamında yer alan ve iç hukukumuza büyük ölçüde bu şekilde yerleşen silahların eşitliği ilkesini, doğrudan bağlantılı olduğu adil yargılanma hakkı ile birlikte açıklamak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında nasıl ve ne şekilde geliştiğini ortaya koymak, sonrasında iç hukukumuzda silahların eşitliği ilkesinin nasıl algılandığını, nasıl düzenlendiğini ve uygulandığını açıklamak, ilkenin iç hukukta egemen olmasını sağlamak için yapılması gerekenleri ortaya koymaktır. Bu doğrultuda önce adil yargılanma hakkının tarih içerisinde ortaya çıkışı, kaynakları ve tarihsel gelişimi açıklanmış, silahların eşitliği ilkesi ile bağlantısı ortaya konmuş, AİHM kararlarından örnekler verilerek silahların eşitliği kavramı açıklanmış ve uygulanma şekli gösterilmiş, iç hukukumuzda silahların eşitliği ilkesi ile bağlantılı düzenlemeler anlatılmış, AİHM'nin kararları doğrultusunda ceza muhakemesi, hukuk muhakemesi ve idari yargılama alanındaki kanunlarda yapılan değişiklikler belirtilerek, yüksek yargı organlarının kararlarına ve dolayısıyla silahların eşitliği ilkesinin iç hukukumuza etkilerine ve yapılması gereken hukuki düzenlemelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our Study is the Principle of Equality of Arms and the place of this principle in our domestic law within the framework of the decisions of the European Court of Human Rights, which we have recognised the jurisdiction of as a country since 1989. The aim of our study is to establish the Principle of Equality of Arms, which is within the scope of the Right to A Fair Trial under Article 6 of the European Convention on Human Rights and which is largely established in our domestic law, with the Right to A Fair Trial to which it is directly linked. To explain together, to reveal how and how it developed in the decisions of the European Court of Human Rights, and then to explain how the principle of equality of arms is perceived, regulated and implemented in our domestic law, to demonstrate what needs to be done to ensure that it is sovereign in the law. Accordingly, the emergence of the right to a fair trial in history, its sources and historical development were explained, its connection with the principle of equality of arms was established, and the ECHR decisions.